Kolejny strajk Ryanaira i masowa redukcja lotów w Wizzair. Nie widać końca chaosu na lotniskach

Na lotniskach w Europie trwają lub są zapowiadane kolejne protesty pracowników. Branża lotnicza boryka się po pandemii ze zbyt małą liczbą pracowników, którzy dodatkowo domagają się wyższych wynagrodzeń i polepszenia warunków pracy. Wielu przewoźników jest zmuszona odwoływać loty, a na lotniskach panuje chaos.

Wakacje 2022. Wizzair odwołuje loty, podobnie jak inni europejscy przewoźnicy

O masowo odwoływanych lotach linii lotniczych Wizz Air mówi się głośno już od wielu tygodni. Przewoźnik ma problemy kadrowe, o których oficjalnie mówił prezes firmy Robert Carey. Jak przekazał Reuters, w poniedziałek 11 lipca 2022 węgierska linia lotnicza poinformowała, że w szczycie sezonu wakacyjnego ograniczy wcześniej zakładaną przepustowość o 5 procent, aby "zredukować wpływ zakłóceń zewnętrznych".

Odwołane loty w Wizzair w 2022 roku liczy się w setkach, dotyczą one wakacyjnych kierunków podróży. Na razie nie podano, na których dokładnie kierunkach loty zostaną anulowane.

Redukcja liczby połączeń węgierskiego przewoźnika Wizzair wpisuje się w szerszy trend, który obserwujemy w Europie od kilku tygodni. Przed tygodniem linie British Airways zredukowały plan wakacyjnych lotów o kolejne 10 300, a holenderski KLM planuje odwoływać od 10 do 20 lotów dziennie aż do 28 sierpnia 2022 r. Podobną sytuację odnotowuje się w działalności Lufthansy, Swiss, SAS czy Eurowings.

Ryanair – strajk w Belgii. "Arogancka postawa kierownictwa firmy"

Z powodu złych warunków pracy i zbyt niskich płac na weekend 23 i 24 lipca 2022 roku zapowiedziano kolejny już strajk pilotów Ryanaira w Belgii. - Powodem jest nieprzestrzeganie prawa oraz arogancka postawa kierownictwa firmy – powiedział sekretarz związku zawodowego personelu pokładowego Didier Lebbe.

Piloci oraz personel pokładowy Ryanaira strajkowali w Belgii już wcześniej, w dniach 24-26 czerwca 2022 r. Jak informuje PAP, z informacji mediów wynika, że anulowano wtedy aż 300 lotów. Jednak, jak informowali związkowcy, czerwcowa akcja protestacyjna nie przyniosła żadnych rezultatów.

Pod koniec czerwca doszło także do trzydniowego strajku pilotów i personelu pokładowego Brussels Airlines. Narzekali oni na przeciążenie pracą oraz domagali się wyższych wynagrodzeń. Ostatecznie w ubiegłym tygodniu doszło do porozumienia między zarządem belgijskiego przewoźnika a związkami zawodowymi. Linie zgodziły się odwołać w lipcu i sierpniu 2022 r. 675 lotów, aby odciążyć personel.

easyJet i Ryanair. Strajki w lipcu na lotniskach w Hiszpanii

Podróżnicy korzystający do tej pory chętnie z wyszukiwarki niskich cen w Ryanair, teraz mają kłopoty. Kolejne już akcje protestacyjne zapowiedział hiszpański personel pokładowy tych linii lotniczych. Będzie on strajkował w dniach 12-15 lipca, 18-21 lipca i 25-28 lipca na 10 lotniskach w Hiszpanii.

"Związki i załoga Ryanaira (...) domagają się zmiany nastawienia linii lotniczych" – napisano w oświadczeniu, wzywając Ryanaira do wznowienia negocjacji w sprawie warunków pracy, a hiszpański rząd do tego, by nie pozwalał irlandzkiemu przewoźnikowi na naruszanie prawa pracy oraz praw konstytucyjnych, takich jak prawo do strajku – informuje PAP.

Co o kryzysie w branży lotniczej mówi sam założyciel Ryanaira Michael O’Leary nazywany "królem tanich lotów"? Uważa, on, że powoli kończy się możliwość taniego latania, a ceny podniebnych podróży muszą pójść w górę. Obecnie podróż samolotem bywa tańsza od przejazdu koleją, jednak rosnące ceny paliwa długo na to nie pozwolą. Linie lotnicze na razie radzą sobie, jak mogą, podnosząc różne opłaty związane z lataniem – np. za większy bagaż podręczny w Ryanair w 2022 roku obecnie trzeba już zapłacić, przed pandemią był on darmowy.

To nie jedyne protesty kadry lotniczej w Hiszpanii – personel pokładowy brytyjskiego niskobudżetowego przewoźnika easyJet w tym kraju rozpoczął dziewięciodniowy strajk w lipcu 2022 r. Pracownicy domagają się tam wyższych pensji. W ubiegłą sobotę 9 lipca 2022 firma odwołała pięć lotów z Hiszpanii.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM