Obostrzenia na wakacjach. Przed podróżą sprawdź, gdzie obowiązują maseczki i certyfikaty covidowe

Siódma fala pandemii COVID-19 w Europie. Z powodu znacznego wzrostu liczby zachorowań, w niektórych państwach przywracane są obostrzenia. Jeśli wybierasz się w zagraniczną podróż, sprawdź, gdzie musisz pamiętać o maseczce i jakiej granicy nie przekroczysz bez paszportu covidowego.

Cypr - obostrzenia lipiec 2022. Wracają maseczki

Cypr to jeden z wakacyjnych kierunków, który właśnie przywrócił obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Jak podała agencja Reuters, taka cypryjskich decyzja władz podyktowana była dużym wzrostem zachorowań na COVID-19 w ostatnich dniach. Obowiązek noszenia maseczek zniesiono na Cyprze 1 czerwca, a przywrócono 8 lipca.

Włochy, Hiszpania, Gruzja, Grecja - maseczki wciąż obowiązują 

Podobnie jak w wielu innych europejskich krajach statystyki zachorowań na COVID-19 w Grecji, Hiszpanii, Gruzji i Włoszech rosną. Kraje te na tę chwilę nie zaostrzają obostrzeń pandemicznych, ale zachowują te, które obowiązywały wcześniej. Podróżując po tych krajach, musimy zatem pamiętać, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach transportu publicznego oraz w szpitalach i przychodniach. 

Egipt utrzymuje obostrzenia

Jak podaje polskie MSZ, w Egipcie obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. Restauracje oraz bary funkcjonują przy zachowaniu 50 proc. obłożenia.

W przypadku wizyt w urzędach i instytucjach publicznych należy mieć przy sobie certyfikat szczepienia z kodem QR lub negatywny wynik testu na obecność COVID-19

Francja i Malta - bez tego nie przekroczysz granicy

Francja i Malta to jedyne europejskie kraje, których granicy nie przekroczymy bez okazania paszportu covidowego. Osoby, które przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19 muszą okazać ważny test z negatywnym wynikiem.

Maseczki w samolotach - podczas niektórych lotów trzeba zasłaniać nos i usta

Ponieważ nie ma jednolitych międzynarodowych regulacji dotyczących pandemicznych obostrzeń, pasażerowie podróżujący samolotami często czują się zagubieni w kwestii tego, czy muszą podczas lotu zakrywać nos i usta. W Polsce nie ma takiego obowiązku w środkach transportu publicznego, jednak w wielu krajach noszenie maseczki w autobusach, metrze, pociągach czy samolotach wciąż obowiązuje. Dlatego linie lotnicze realizujące loty do takich miejsc, mogą poprosić pasażerów o zakrywanie ust i nosa:

— Do Polski pasażerowie lecieli bez maseczek, a do Hiszpanii już w maseczkach. Wszystko dlatego, że na terenie Hiszpanii lądowej i na wyspach, takich jak Majorka, na której mieszkam, w środkach transportu publicznego wciąż obowiązkowe są maseczki. Choć rząd hiszpański zaleca, by te maseczki nosić na wszystkich lotach, to Ryanair przyjął, że obowiązek będzie nałożony na podróżujących tylko w kierunku do kraju, w którym maseczki nosić należy — tłumaczy w rozmowie z Onetem Martyna Tchorz, stewardesa Ryanaira i kreatorka firmy Chilloca.

TOK FM PREMIUM