Upały w Europie. W Hiszpanii w ciągu kilku dni z powodu wysokich temperatur zmarło ponad 50 osób

W Hiszpanii temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Jak poinformował państwowy Instytut Zdrowia im. Karola III w Madrycie, w efekcie utrzymujących się od soboty wysokich temperatur zmarło ponad 50 osób.

Hiszpania zmaga się z drugą w ciągu kilku tygodni falą ekstremalnych upałów. Jak przekazał Instytut Zdrowia im. Karola III w Madrycie, tylko w okresie pomiędzy 9 a 11 lipca zmarło z powodu tropikalnych upałów 51 osób.

Madrycki instytut szacuje, że wskutek wysokich temperatur powietrza od początku lipca w Hiszpanii zmarło w sumie 70 osób. 

Od soboty w kilku regionach Hiszpanii, szczególnie na zachodzie i południu kraju, występuje fala ponad 40-stopniowych upałów. Najbardziej doświadczonymi tropikalną aurą wspólnotami autonomicznymi Hiszpanii są Andaluzja, Kastylia i Leon, Estremadura, a także Galicja. W ciągu ostatnich dni maksymalne temperatury powietrza oscylowały tam na poziomie 42-45 stopni C.

Po upalnych dniach trudno o wytchnienie w nocy. Jak informuje dziennik "El Pais", meteorolodzy zapowiadają, że w nocy może być nawet 25 stopni.

Upały w Hiszpanii. Groźne pożary

Upał  silny wiatr utrudnia walkę z dużymi pożarami, które wybuchły w środę w lasach w prowincjach Salamanka i Caceres na zachodzie Hiszpanii. Do tej pory ogień pochłonął prawie 7 tys. hektarów lasów i łąk, poinformowała regionalna Obrona Cywilna.

Służby wskazują, że oba pożary są jednymi z największych w tym roku w Hiszpanii. Spodziewają się rozprzestrzenienia pożarów w związku z oczekiwanym w czwartek wzrostem temperatury powietrza na zachodzie kraju. W czwartek najbardziej doświadczonymi przez żywioł gminami zachodniej Hiszpanii były Las Hurdes oraz Monsagro, gdzie nad ranem rozpoczęto ewakuację mieszkańców.

Według rządu wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu wskutek szybko rozprzestrzeniającego się ognia w prowincji Salamanka konieczna była do czwartkowego popołudnia ewakuacja około 500 osób.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM