EasyJet zapowiada strajk w weekend 15-17 lipca. Na liście 3 lotniska w Hiszpanii

Tego lata sytuacja na lotniskach jest tragiczna: spóźnione i odwoływane loty, zagubione bagaże, bałagan w organizacji pracy i strajki. Linie easyJet poinformowały o proteście, który będzie miał poważny wpływ na rozkład lotów.

Odwoływane loty. Załoga easyJet strajkowała i będzie strajkować

Załogi easyJet w Hiszpanii już strajkują od początku wakacji. Organizują trzydniowe cykle protestów. Pierwszy miał miejsce w na początku lipca, kolejny, zaplanowany jest na weekend 15-17 lipca.

W tym miesiącu planowany jest jeszcze strajk, od piątku 29 do niedzieli 31 lipca.

Jak donosi brytyjski portal inews.co.uk w najbliższy weekend 450 osób z członków załóg na lotniskach w Hiszpanii, odmówi wykonywania swoich obowiązków. Dotyczy to trzech hiszpańskich lotniskach:

  • El Prat, w Barcelonie,
  • w Maladze,
  • Palma de Mallorca na Majorce.

Utrudnienia w obsłudze pasażerów będą poważne. A Hiszpania - przypomnijmy - jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnego wypoczynku.

EasyJet — żądania płacowe załóg w Hiszpanii

Hiszpański związek zawodowy USO prowadzi w imieniu załóg negocjacje płacowe z linią easyJet. Związkowcy zwrócili uwagę, że pracownicy w Hiszpanii dostają wynagrodzenie podstawowe w wysokości 950 euro miesięcznie (czyli ok. 800 funtów brytyjskich), czyli o 850 euro (720 funtów) mniej niż ich odpowiednicy we Francji czy Niemczech.

Sekretarz generalny USO Miguel Galan powiedział: „Konkluzja jest bardzo jasna; w easyJet są pieniądze na wszystko, z wyjątkiem Hiszpanii.

Lato 2022. Chaos na lotniskach. Za niegodności należą się odszkodowania

Najważniejszymi przyczynami trudnej dla turystów sytuacji to: zbyt mało pracowników (lotniska oraz linie lotnicze znacząco zmniejszyły zatrudnienie w czasie pandemii COVID-19) oraz żądania placowe, jak w przypadku załóg easyJet.

Trudności panujące na lotniskach, nie omijają też Polski. Loty odwoływały popularne tanie linie - Wizzair i Ryanair (planuje strajk we Włoszech 17.07), ale też Polskie Linie Lotnicze LOT. Także protesty, które odbywały się - i będą się odbywać - na zagranicznych lotniskach mają realny wpływ na rozkłady lotów do i z Polski.

Każdy pasażer, którego lot zostanie opóźniony czy odwołany oraz osoby, których bagaż zgubią (zniszczą) linie lotnicze ma prawo do odszkodowania.

Linie easyJet oraz inne, które borykają się z problemami tego lata, mają procedury i formularze pozwalające na sprawne złożenie reklamacji, uzyskanie odszkodowania czy odzyskanie wydatków poniesionych podczas oczekiwania na lot.

Rozporządzenie unijne (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, reguluje wspólne zasady przyznawania rekompensat poszkodowanym pasażerom. Dotyczą one lotów w granicach Unii Europejskiej oraz pasażerów odlatujących z lotnisk unijnych do krajów trzecich, bądź przylatujących na lotniska unijne z kraju trzeciego, europejskimi liniami.

TOK FM PREMIUM