Prezydent Zełenski mianował gen. Wasyla Maluka pełniącym obowiązki szefa SBU

Wołodymyr Zełenski zdecydował, że generał brygady Wasyl Maluk będzie p.o. szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w miejsce odsuniętego od pełnienia obowiązków Iwana Bakanowa - poinformował portal RBK-Ukraina, powołując się na dekret prezydenta Ukrainy.
Zobacz wideo

Pełniący obowiązki szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) 39-letni Wasyl Maluk jest z wykształcenia prawnikiem. Służbę w SBU rozpoczął w 2001 roku, natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat pełnił tam funkcję m.in. naczelnika Wydziału ds. Walki z Korupcją i Zorganizowaną Przestępczością w randze pierwszego zastępcy szefa SBU.

Wcześniej w poniedziałek biuro (kancelaria) prezydenta Ukrainy oświadczyło, że dotychczasowy szef SBU Iwan Bakanow i prokurator generalna Iryna Wenediktowa zostali odsunięci od pełnienia obowiązków, lecz nie oznacza to ich zwolnienia. Wiceszef biura głowy państwa Andrij Smyrnow wyjaśnił, że prezydent zdecyduje, czy kierować do parlamentu wniosek o dymisję Bakanowa i Wenediktowej po zakończeniu kontroli służbowych.

W niedzielę Zełenski poinformował, że ponad 60 pracowników ukraińskich organów prokuratury i SBU pozostało na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i kolaboruje z wrogiem. - Taki szereg przestępstw przeciwko fundamentom bezpieczeństwa narodowego oraz powiązania odnotowane pomiędzy ukraińskimi siłami bezpieczeństwa a rosyjskimi agencjami wywiadowczymi rodzą bardzo poważne pytania. Każde z tych pytań otrzyma właściwą odpowiedź - wskazał prezydent Ukrainy.

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM