Upały w Hiszpanii. Pożary trawią cały kraj. Pociąg z Madrytu utknął między płomieniami [WIDEO]

Upały i susza zbierają żniwo. W południowej Europie szaleją pożary. W Hiszpanii zginęło już ponad 500 osób. Dramatyczne chwile przeżyli pasażerowie pociągu, który utknął w samym sercu żywiołu. W sieci pojawiło się wideo.

Pożary w Hiszpanii. Pasażerowie pociągu z Madrytu przeżyli straszne chwile

W poniedziałek 18 lipca 2022 roku pasażerowie podróżujący przez hiszpańską prowincję Zamora przeżyli chwile grozy. Pożar trawiący okoliczne pola i lasy wymusił zatrzymanie pociągu jadącego z Madrytu do Galicji na północnych zachodzie kraju. 

Jak podaje The Independent, jeden z pasażerów zatrzymanego pociągu nagrał widoczne za oknem płomienie. 

Na nagraniu słychać przestraszone głosy pasażerów pociągu – ogień szalejący po obu stronach pojazdu jest bardzo blisko, tuż za oknami.

 

Hiszpania. Pożar zatrzymał pociąg. "To było naprawdę przerażające"

Pasażer pociągu, Hiszpan Francisco Seoane powiedział w rozmowie z Associated Press: „To było naprawdę przerażające, zobaczyć, jak szybko ogień się rozprzestrzenił. W mgnieniu oka zaczął płonąć nowy krzew. To była kwestia sekund" - mówił.

Dodał również, że nagle zrobiło się ciemno jak w nocy. Wewnątrz pociągu czuć było zapach dymu. Wielu pasażerów wpadło w panikę. I nic dziwnego – na nagraniu wideo widać, jak płomienie liżą roślinność znajdującą się bardzo blisko, a od dymu błękitne niebo zrobiło się prawie całkowicie czarne. 

Na szczęście nikomu z pasażerów pociągu nic się nie stało.

Ofiar upałów w Hiszpanii jest wiele. Śmierć poniosło już ponad 500 osób

Jak podały służby medyczne w poniedziałek 18 lipca 2022, z powodu upałów w Hiszpanii śmierć poniosło już 510 osób. Aż 121 zgonów stwierdzono we Wspólnocie Madrytu.

Wśród ofiar wysokich temperatur w Hiszpanii są między innymi młode osoby, które zasłabły podczas wykonywania pracy. Przykładem jest śmierć mechanika z podmadryckiego warsztatu samochodowego, w którym temperatura osiągnęła poziom ponad 45 stopni Celsjusza - informuje TVN Meteo.

Upały i pożary w Hiszpanii. Skala zniszczeń poraża. Jedyna nadzieja w ochłodzeniu

Jak oszacowała we wtorek 19 lipca 2022 r. Obrona Cywilna Hiszpanii, w trwających od ponad tygodnia pożarach w tym kraju spłonęło już ponad 30 tysięcy hektarów lasów i nieużytków rolnych. Z powodu zagrożenia ogniem swoje domy musiało opuścić kilkanaście tysięcy ludzi.

Największe straty odnotowano w pasie zachodnich gmin sąsiadujących z Portugalią, głównie we wspólnotach autonomicznych Estremadura, Andaluzja, jak również Kastylia i Leon.

Najtrudniejsza walka z żywiołem toczy się od niedzieli w prowincji Zamora, przez którą przejeżdżał wspomniany pociąg. Ewakuowano stamtąd około 6 tysięcy ludzi. 

Z powodu pożarów zamknięto już część linii kolejowych, również tę z Madrytu do Galicji przez Zamorę – a także osiem regionalnych dróg w tym trasę pomiędzy miastem Zamora a Portugalią.

Ekipy ratownicze twierdzą, że w opanowaniu pożarów w Hiszpanii może pomóc odczuwalny w spadek temperatury. Hiszpania od kilku dni odnotowuje rekordowe upały, termometry pokazują ponad 40 stopni Celsjusza.

TOK FM PREMIUM