Rekiny w Morzu Śródziemnym. Teraz pojawiły się na plażach Barcelony. Miasto zamyka plaże

Pięć plaż w barcelońskich gminach Sitges, Vilanova i la Geltru zostało zamkniętych w czwartek 14 lipca rano. Akcja ta została podjęta z powodu zauważenia trzech rekinów w wodzie w pobliżu linii brzegowej. Podniesiono czerwone flagi zakazujące kąpieli. Eksperci twierdzą, że rekinów przy kąpieliskach będzie więcej.

Rekiny. Hiszpania podnosi alarm po zaobserwowaniu drapieżników. Takie gatunki były widziane w pobliżu plaż

Jak podaje Euro Weekly News, w Vilanova plaża Sant Gervasi została zamknięta wczesnym rankiem z powodu obecności dwóch rekinów, prawdopodobnie żarłaczy błękitnych. Ratownicy na służbie prowadzili na skuterach wodnych obserwację drapieżników, jednak nie pojawiły się więcej. O godz. 10 rano plaża została ponownie uznana za bezpieczną.

Kilka godzin później, około godziny 13 zauważono osobnika przypominającego rekina krótkopłetwego mako w odległości mniejszej niż 100 metrów od pasa plaż Sitges w Fragata, Ribera, Bassa Rodona i Estanyol. Natychmiast zamknięto je i podniesiono czerwone flagi. O 15:00 znów powiewały żółte flagi.

Źródła z lokalnej Rady szczegółowo opisały, że rekiny mako zostało już zauważone i sfilmowane podczas weekendu na wybrzeżu Garraf przez Stowarzyszenie Waleni. Ten gatunek rekina nie jest zwykle widywany na tym obszarze Morza Śródziemnego, gdzie jest zagrożony wyginięciem.

Biolodzy: rekiny w Morzu Śródziemnym nie odpuszczą

W poniedziałek rumuńska telewizja TG24 przeprowadziła wywiady z biologami na temat obserwacji na hiszpańskim wybrzeżu, ponieważ turyści z Rumunii widzieli rekiny w pobliżu plaż Barcelony.

Cytowany przez stację biolog Adrian Bilba uważa, że z każdym rokiem obecność rekinów w Morzu Śródziemnym staje się coraz bardziej powszechna, ponieważ zwierzęta te poszukują nowych żerowisk. Ekspert powiedział również, że intensywna obecność człowieka w oceanach „nie przeraża już rekinów, tylko je intryguje".

Od 2020 r. duża obecność rekinów została potwierdzona przez biologów z Portugalii. Zwierzęta te były obserwowane zwłaszcza na południowym wybrzeżu tego kraju. Obecność rekinów nigdy nie wymagała obecności funkcjonariuszy ratownictwa morskiego. Miały to być dwa gatunki rekinów, które nie atakują ludzi, a zatem nie stanowią zagrożenia dla kąpiących się.

Wcześniej był Egipt - rekiny zaatakowały tam dwie kobiety w Morzu Czerwonym

Rekiny wywołały popłoch w Hiszpanii i nie jest to zaskoczeniem, bo drapieżne ryby są już odpowiedzialne za śmierć dwóch turystek. W okolicach popularnego kurortu Hurghada zaatakowały je na początku lipca. Pierwszą ofiarą drapieżników była 68-letnia Austriaczka, drugą mieszkanka Rumunii, której ciało znaleziono dopiero po kilku godzinach.

Według ekspertów za ataki rekinów na ludzi w Egipcie może odpowiadać jeden z dwóch gatunków rekina - rekin ostronosy lub żarłacz białopłetwy.

Jak podaje serwis ekologia.pl, rekin ostronosy, nazywany też ostronos, ostronos atlantycki, ostronos pacyficzny, mako, rekin mako należy do najbardziej aktywnych i najszybszych morskich drapieżników. Pokonuje tysiące kilometrów otwartego morza w poszukiwaniu ofiar.

W Hiszpanii zaobserwowano właśnie rekina mako albo żarłacza błękitnego, zwanego rekinem błękitnym, który określany był również nazwami rekin szary lub żarłacz ludojad.

DOSTĘP PREMIUM