NASA opublikowała mapę upałów na Ziemi. "Sami to sobie zrobiliśmy"

Fala upałów uderzyła w większość rejonów naszej planety. Temperatury w niektórych miejscach przekroczyły 40 stopni Celsjusza. Jak tłumaczy ekspert z NASA, to pokazuje, jak emisja gazów cieplarnianych spowodowana ludzkimi działaniami wpływa i będzie coraz bardziej wpływała na życie na Ziemi.

Fala gorąca przetacza się przez planetę. W Europie Zachodniej szaleją pożary

Przez naszą planetę przetacza się właśnie fala gorąca. W czerwcu i lipcu 2022 roku upały nawiedziły Europę, Afrykę Północną, Bliski Wschód i Azję, a w niektórych miejscach wskaźniki na termometrach przekroczyły 40 stopni Celsjusza, bijąc rekordy, o jakich trudno było pomyśleć jeszcze dekadę temu. 

  • W afrykańskiej Tunezji pożary prawie całkowicie zniszczyły zbiory zbóż. 13 lipca w stolicy tego kraju temperatura osiągnęła 48 stopni Celsjusza, bijąc 40-letni rekord;
  • W Iranie temperatura pod koniec czerwca osiągnęły poziom 52 stopni Celsjusza;
  • W Chinach lato przyniosło trzy fale upałów, które stopiły drogi i dachówki. Obserwatorium Shanghai Xujiahui, w którym zapisy temperatur są prowadzone od 1873 r., 13 lipca br. odnotowało najwyższą temperaturę w historii: 40,9 stopnia Celsjusza;
  • W Europie, która doświadcza obecnie bardzo dotkliwej suszy, szaleją pożary. Najgorzej jest w Hiszpanii, Portugalii i Francji. We Włoszech rekordowy upał przyczynił się do zawalenia się części lodowca Marmolada w Dolomitach. Niespodziewana przez nikogo lawina zabiła tam 11 turystów. 

- Takie ekstremalne upały mają bezpośredni wpływ na zdrowie ludzkie, a także mają inne konsekwencje, w tym pożary, które mają miejsce teraz w Europie i Afryce i które szaleją od kilku lat w Ameryce Północnej" – powiedział Steven Pawson, szef Biura Globalnego Modelowania i Asymilacji w NASA Goddard Space Flight Center.

Czy to wszystko przez gazy cieplarniane? Działania człowieka zmieniają planetę

Opublikowana przez NASA mapa pokazuje temperatury powietrza na powierzchni większości półkuli wschodniej w dniu 13 lipca 2022 r. Została ona stworzona przez połączenie obserwacji Ziemi z globalnym modelem systemu obserwacji Ziemi Goddarda (GEOS), który wykorzystuje równania matematyczne do reprezentacji procesów fizycznych w atmosferze. 

Jak tłumaczy w specjalnym komunikacie Steven Pawson, z NASA Goddard Space Flight Center, ogromny obszar ekstremalnego (i rekordowego) gorąca na Ziemi jest dowodem na to, iż emisja gazów cieplarnianych spowodowana ludzkimi działaniami powoduje ekstremalne zjawiska pogodowe, które wpływają i będą coraz bardziej wpływały na nasze życia. 

- Sami to sobie zrobiliśmy – podsumowują eksperci z NASA. 

Animacja naukowców z Finlandii. Pokazuje ważne zmiany, jakie następują na Ziemi

Rosnące od 1900 do 2016 roku na całej naszej planecie temperatury w poszczególnych krajach można zobaczyć na poniższej animacji, stworzonej przez naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego.

 

TOK FM PREMIUM