Rekordowe upały na południu Europy. Rośnie liczba ofiar

Po krótkiej przerwie do Hiszpanii i Portugalii powróciła fala ekstremalnych upałów. Wskutek upałów tylko przez ok. 10 dni w obu tych krajach zmarło blisko 2 tys. osób.
Zobacz wideo

W pięciu południowych prowincjach Hiszpanii obowiązuje pomarańczowy alert ostrzegający przed temperaturami powyżej 40 st. W kolejnych 19 z ogółem 50 hiszpańskich prowincji wprowadzono alert żółty, ostrzegający przed temperaturą od 36 do 39 st.  Wskutek upałów przez osiem dni tylko w Hiszpanii zmarło 679 osób.

W Portugalii z powodu tropikalnych upałów między 7 a 18 lipca zmarły 1063 osoby - poinformowała we wtorek rządowa Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS). Zastrzeżono, że są to wstępne dane i liczba ofiar śmiertelnych może być większa. Tymczasem meteorolodzy zapowiadają dla części kraju powrót ponad 40-stopniowych upałów.

DGS przypomniała, że już 6 lipca władze wydały ostrzeżenie o nadchodzącej fali wysokich temperatur w większości dystryktów Portugalii. Zaznaczono, że negatywny wpływ upałów na zdrowie przejawia się przede wszystkim w odwodnieniu organizmu oraz osłabieniu pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.

We wtorek temperatura powietrza w Portugalii spadła wprawdzie poniżej 35 st. C. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM