Atak Turcji na kurdyjski ośrodek wypoczynkowy. Co najmniej ośmioro turystów zginęło

W wyniku tureckiego ataku na ośrodek wypoczynkowy w północnym Iraku zginęło co najmniej osiem osób, a 23 zostały ranne. O ataku poinformowały kurdyjskie władze lokalne.
Zobacz wideo

Według miejscowych służb, co najmniej cztery pociski uderzyły w ośrodek Barach, położony w dystrykcie Zacho w prowincji Dahuk, będącej częścią Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego - zakomunikował szef władz dystryktu Muszir Muhamed.

Wszystkie ofiary śmiertelne to obywatele Iraku. Według lokalnych władz wśród zabitych jest trzech mężczyzn, trzy kobiety i dwoje dzieci.

- Ofiarami są turyści z Iraku, głównie ze środkowej i południowej części kraju, którzy uciekają przed nizinnymi upałami na tereny wyżynne autonomicznego Kurdystanu - wyjaśnił Muhamed. - Turcja uderzyła dziś w ośrodek dwa razy - dodał.

Jak pisze agencja AFP, nieoficjalne źródło w tureckim ministerstwie obrony oświadczyło, że "nie ma żadnych informacji zgłaszających lub potwierdzających ostrzał artyleryjski w tym rejonie".

Agencja AP przypomina, że Turcja regularnie przeprowadza ataki na północny Irak i wysyła tam swoje wojska, walcząc w ten sposób z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną.

W kwietniu w północnym Iraku Turcja rozpoczęła kolejną ofensywę, zwaną Operation Claw Lock. Według Bagdadu ataki tureckie stanowią naruszenie suwerenności Iraku. 

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM