Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "całkowicie poza kontrolą". "Zagrożenie rośnie"

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie jest -całkowicie poza kontrolą i z każdym dniem zagrożenie rośnie - ostrzegł szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, cytowany w środę przez stację Sky News.
Zobacz wideo

- Każda zasada bezpieczeństwa nuklearnego została pogwałcona - powiedział Grossi, oceniając, że sytuacja jest "ekstremalnie poważna i niebezpieczna". Wezwał Rosję i Ukrainę, by umożliwiły wizytę ekspertom, aby uniknąć awarii jądrowej.

Elektrownia jest obecnie pod kontrolą wojsk rosyjskich, ale pracują w niej Ukraińcy, co prowadziło czasami do napięć i domniemanych aktów przemocy - podał Sky News.

- MAEA utrzymuje w pewnym zakresie kontakt z pracownikami, ale jest on zawodny i przerywany - powiedział Grossi. Podkreślił również, że zakłócone zostały dostawy sprzętu i części zamiennych do elektrowni, przez co "nie ma pewności, że dostaje ona wszystko, czego potrzebuje".

- To wszystko są rzeczy, które nigdy nie powinny się dziać w żadnym ośrodku nuklearnym- podsumował szef MAEA.

Władze Ukrainy zarzucały wcześniej Rosji, że jej wojska stacjonują i składują sprzęt na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Sekretarz stanu USA Antony Blinken nazwał w poniedziałek działania Rosji "szczytem nieodpowiedzialności" i oskarżył Moskwę o wykorzystywanie największej elektrowni atomowej Ukrainy jako "tarczy nuklearnej" w atakach na siły ukraińskie.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM