Sierpień 2022. Pełnia Księżyca i noc spadających gwiazd. Tej nocy popatrz w niebo

Pełnia Księżyca 2022 i Perseidy, które w sierpniu zyskują największą aktywność w roku - tej nocy lepiej nie iść spać i patrzeć uważnie w niebo. Szykuje się imponujący spektakl.

Perseidy 2022. Każdego roku w sierpniu wypada maksimum ich roju

Najciekawsza noc spadających gwiazd 2022 już za kilka dni. Po czerwcowych meteorach z roju Bootydów i lipcowych Południowych Delta Akwarydach przyszedł czas na największy coroczny spektakl gwiezdny: maksimum roju Perseidów 2022, który zwykle wypada około połowy sierpnia i jest widoczny głównie na półkuli północnej – czyli także w Polsce. Mamy dużo szczęścia, bo na razie pogoda dopisuje, niebo jest bezchmurne, panują więc idealne warunki do oglądania nocnego nieba.

Perseidy 2022, nazywane też łzami św. Wawrzyńca, mocno promieniują w tym roku od 17 lipca do 24 sierpnia. Ich maksimum wystąpi nocą z 12 na 13 sierpnia 2022 roku, kiedy można będzie zaobserwować 50-100 "spadających gwiazd" na godzinę. Jednak, jak informuje NASA, tegoroczny deszcz meteorów będzie musiał zmierzyć się z jasnością Pełni Księżyca 2022. 

O której godzinie jest noc spadających gwiazd? Obserwację najlepiej rozpocząć po północy, wtedy będzie miał miejsce szczyt deszczu meteorów i będą one też najlepiej widoczne.

Czerwona Pełnia Księżyca 2022. Kiedy najlepiej podziwiać srebrny glob?

Kolejna podniebną atrakcją tego miesiąca będzie Pełnia Księżyca w sierpniu 2022, którą będzie można podziwiać w nocy z 11 na 12 sierpnia 2022 r. Kulminacja nastąpi zaś  w piątek 12 sierpnia nad ranem, a dokładnie o godz. 3:36. 

Każdej Pełni Księżyca nadawane są nazwy, związane z czasem, w którym występuje. Tegoroczna sierpniowa nazywana jest Pełnią:

  • Czerwoną,
  • Jesiotrów,
  • Zielonej Kukurydzy,
  • Zbożową.

Skąd takie nazwy? Na pewno wiadomo, że rybną nazwę nadały Księżycowi dawno temu północnoamerykańskie plemiona rybackie. Co roku, w czasie sierpniowej Pełni Księżyca – naturalnego satelity Ziemi – połowy jesiotrów były najlepsze. 

Północnoamerykańscy Indianie zauważyli również, że w czasie sierpniowej Pełni Księżyca hodowana przez nich kukurydza była już w pełnej fazie wzrostu, choć jeszcze niegotowa do zbiorów.

Zbożowa Pełnia Księżyca – ta nazwa związana jest z pewnością z tym, iż to właśnie w sierpniu jest czas na zbiory zbóż na polach.

A skąd nazwa Czerwona Pełnia Księżyca? Związana jest ona po prostu z kolorem srebrnego globu w tym czasie. 

Pełnia Księżyca w sierpniu 2022. Rozjaśni niebo w noc spadających gwiazd

Pełnia Księżyca 2022 utrudni w tym roku oglądanie gwiezdnego spektaklu na niebie. Z tego powodu noc spadających gwiazd 2022 nie będzie aż taka spektakularna, jak mogłaby być. Normalnie, w szczycie Perseidów, zaobserwować można 50-100 meteorów na godzinę. Przy tegorocznej Pełni Księżyca w sierpniu 2022 roku będzie można zobaczyć 20-30 spadających gwiazd na godzinę – więc nadal nie najgorzej.

Kiedy sierpniowy Księżyc zacznie zmierzać do nowiu, Perseidy 2022 też już zaczną słabnąć. Znikną zupełnie przed 1 września 2022. 

DOSTĘP PREMIUM