Strajk Lufthansy, odwołane loty British Airways. Pogłębia się kryzys na europejskich lotniskach

Strajk Lufthansy. Europejska branża lotnicza w 2022 roku przeżywa największy kryzys od wielu lat. Strajkom nie ma końca, lotniska mają problem z przepustowością i brakiem pracowników. Najgorzej jest w tych liniach lotniczych, przez które po kolei przetacza się fala protestów pracowniczych.

Odwołane loty w Wizz Air i Ryanair, duże opóźnienia w obsłudze. Chaos na lotniskach w całej Europie

Od kwietnia tego roku na europejskich lotniskach panuje chaos. Tak źle jeszcze nigdy nie było. Wszystko przez pandemię, w czasie której zwolniono setki pracowników lotnisk i linii lotniczych, obcięto też pensje tym, którzy pozostali. 

Kiedy wiosną 2022 roku branża lotnicza powoli próbowała się podnieść z kryzysu, próbując wrócić do liczby lotów sprzed wiosny 2020, okazało się, że na całym kontynencie brakuje osób do obsługi lotnisk i maszyn. Z powodu trudnych warunków zatrudnienia i obniżonych pensji, w wielu liniach lotniczych i w portach lotniczych zaczęły się strajki. 

Kłopoty mają klienci wielu europejskich linii lotniczych: British Airways, easyJet, Wizz Air i Ryanair odwołują loty, a na lotniskach są ogromne opóźnienia.  Kolejną spółką, którą dotyka kryzys, jest Lufthansa. 

Strajk Lufthansy i duże problemy na niemieckich lotniskach. Czy będzie porozumienie?

Piloci Lufthansy, największej europejskiej linii lotniczej (zatrudnia ok. 5500 pilotów) podjęli decyzję o proteście. Data nie została jeszcze ustalona. W Lufthansie strajk pilotów rejsów pasażerskich poparło 97,6 proc. pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych Vereinigung Cockpit. Prawie tak samo duże poparcie wyrażono dla strajkujących pracowników Lufthansy Cargo. Jak powiedział przedstawiciel związków zawodowych Marcel Groels, to na razie "sygnał ostrzegawczy" dla zarządu Lufthansy.

Piloci domagają się podwyżki płac o 5,5 proc., a następnie automatycznego indeksowania inflacji. Związki zawodowe domagają się też gwarancji wielkości floty Lufthansy, aby zabezpieczyć miejsca pracy pilotów.

Planowany strajk Lufthansy będzie już kolejną taką akcją pracowników. W środę 27 lipca 2022 odbył się 24-godzinny protest obsługi naziemnej tej firmy, powodując poważne zakłócenia w ruchu na niemieckich lotniskach – ponad 1000 lotów zostało odwołanych. Ci pracownicy niemieckiej linii lotniczej domagają się 9,5-procentowej podwyżki płac.

W obu przypadkach kierownictwo do tej pory odmawiało zaakceptowania żądań. Jak przekazały w niedzielę 31 lipca 2022 roku związki zawodowe Lufthansy, pracownicy zamierzają prowadzić negocjacje z kierownictwem.

Problemy ma również British Airways. Przewoźnik odwołuje loty z Heathrow

We wtorek 2 sierpnia 2022 r. wieczorem sprzedaż biletów na loty British Airways z londyńskiego lotniska Heathrow na trasach krajowych i europejskich została wstrzymana na kolejny tydzień, czyli do 15 sierpnia włącznie. Dotyczy to m.in. lotów do Polski. 

Taka decyzja British Airways ma przede wszystkim związek ze zmniejszeniem przepustowości na Heathrow (wprowadzono limit 100 tys. pasażerów dziennie), które boryka się z niewystarczającą liczbą pracowników. 

Londyńskie Heathrow, będące jednym z czterech największych lotnisk w Europie, ma problemy z obsługą rosnącego po pandemii ruchu lotniczego. Ograniczenia w obsłudze pasażerów mają potrwać co najmniej do 11 września 2022 roku. 

Linia lotnicza British Airways jest największą spółką operującą z Heathrow, dlatego najbardziej odczuła wprowadzone w tym porcie lotniczym zmiany. Brytyjski przewoźnik odwołał już 30 tysięcy połączeń w okresie od kwietnia do października.

Najwięcej strajków dotyka linię lotniczą Ryanair. Najgorzej jest w Hiszpanii

Ryanair boryka się z protestami wewnątrz firmy już od paru miesięcy. Lista żądań związków zawodowych jest długa i obejmuje m.in.:

  • wydłużenie wymiaru urlopu pracowników do 22 dni,
  • wyższe wynagrodzenia,
  • przywrócenie do pracy tych osób, które w lipcu zwolniono z powodu strajku.

Strajki pracowników Ryanair miały już miejsce kilka razy, odbywają się przede wszystkim w Hiszpanii – głównie na lotniskach w Barcelonie (El Prat) oraz Madrycie i Maladze.

Według najświeższych informacji związki zawodowe podjęły decyzję o przedłużeniu strajków o kolejne pięć miesięcy. Pracownicy Ryanair zamierzają strajkować w każdym tygodniu od poniedziałku do czwartku, począwszy od poniedziałku 8 sierpnia aż do 7 stycznia 2023 roku.

DOSTĘP PREMIUM