Nowa odmiana COVID-19. Uważaj na te pięć niebezpiecznych nawyków - zwiększają ryzyko choroby
Nowa odmiana COVID-19 jest wyjątkowo zaraźliwa
Pandemia koronawirusa na świecie jeszcze się nie zakończyła, a przez glob przetacza się właśnie kolejna fala zachorowań. Objawy nowego wariantu COVID-19 są łagodne, lecz jest on bardziej zaraźliwy. Specjaliści uważają, że obecna mutacja – BA.5, będący rodzajem omikronu – jest ze wszystkich najbardziej zakaźna i najszybciej się rozprzestrzenia. Ile rozwija się COVID-19 w nowym subwariancie? Według najnowszych badań okres jego inkubacji wynosi ok. 3 dni.
Do tego naszym zachowaniem często podnosimy ryzyko zachorowania. Cytując słowa polskiego wirusologa prof. Włodzimierza Guta, to my, ludzie, rozprzestrzeniamy wirusa. „Bez względu zatem, jaki jest wariant, szerzenie się wirusa zależy od naszych zachowań".
Liczba zachorowań COVID-19 szybko rośnie. Powodem może być te pięć nieostrożnych zachowań
Na stronie Eatthis.com jeden z lekarzy wymienia 5 rzeczy, które większość jego pacjentów, chorych na koronawirusa, robiła przed zachorowaniem:
1. Brak maseczek na twarzy lub maski noszone nieprawidłowo
Najnowsza nowa odmiana COVID-19 jest bardzo zaraźliwa, więc należy rygorystycznie przestrzegać wytycznych. Jedną z najważniejszych jest prawidłowe noszenie maski ochronnej na twarzy w miejscach publicznych. Właściwie założona maska (zasłaniająca nos i usta) jest skuteczna w ochronie przed wirusem.
2. Niedostateczna higiena rąk, a to na rękach przenosimy zarazki
Częste mycie rąk to podstawa. SARS-CoV-2 może przenosić się z osoby na osobę poprzez kontakt z wydzielinami, a te bardzo często zostają na rękach, ponieważ – jak mówią badania naukowców – dotykamy twarzy nawet 20 razy na godzinę. W ten sposób zostawiamy też nasze wydzieliny na poręczach, blatach stołu i innych powierzchniach. W ten sposób bardzo łatwo zarazić wirusem inne osoby.
3. Brak fizycznego dystansu, a odległość ma wielkie znaczenie
Odległość między osobami powinna wynosić 1,5 metra. Wiemy jednak bardzo dobrze, jak to wygląda w praktyce. Szczególnie w okresie letnim wszyscy zapomnieli o społecznym dystansie, co szczególnie widać w miejscach wypoczynku oraz w kolejkach sklepowych. A warto pamiętać, że zachowanie właściwej odległości od osoby zarażonej może nas uchronić przed chorobą.
4. Zaniedbanie zdrowia. Sen, sport i zdrowy tryb życia są niezbędne
Kiedy jesteśmy przepracowani, w podróży albo nie dbamy o właściwą ilość snu, ruchu i zdrowe odżywianie, ryzyko zachorowania wzrasta. Pamiętajmy też, że jeśli czujemy się chorzy, powinniśmy zostać w domu. Bez względu na to, czy już zachorowaliśmy na nową odmianę COVID-19, a objawy już wystąpiły, czy jesteśmy tylko przeziębieni, powinniśmy do zera ograniczyć kontakt z innymi osobami. Jak długo zaraża chory na COVID-19? Największa transmisja występuje na wczesnym etapie choroby, zwykle w ciągu 1-2 dni przed wystąpieniem objawów oraz 2-3 dni później.
5. Powrót do pracy stacjonarnej. Znów się wzajemnie zarażamy
Tuż przed wakacjami większość pracowników firm zaczęła wracać do biur. To kolejny powód gwałtownego wzrostu zachorowań na nową odmianę COVID-19. W biurach pracownicy przebywają się blisko siebie, spożywają wspólnie posiłki, dotykają tych samych powierzchni. Dlatego trzeba szczególnie zwrócić uwagę na dezynfekcję rąk i zachęcanie jak największej liczby pracowników do pozostania w domu.
Objawy long COVID-19. Mogą wystąpić tygodnie po zachorowaniu
Dzięki przestrzeganiu kilku zasad jest szansa na uniknięcie zarażenia koronawirusem. Warto pamiętać, że nie tylko sam przebieg choroby jest nieprzyjemny. Wiele osób zostaje dotkniętych także tzw. objawami long COVID-19, czyli problemami zdrowotnymi występującymi tygodnie po zachorowaniu.
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie
- Były szef PKW: Osób, które nie chcą wziąć udziału w referendum, nie można nazywać wrogami demokracji
- W mediach rządowych bezpłatny czas antenowy tylko dla PiS i Konfederacji. Jeden ważny szczegół
- Ochrona Morawieckiego poturbowała aktywistów klimatycznych na wiecu w Świdniku. Rzecznik komendanta SOP zabrał głos