Olivia Newton-John - piosenkarka, filantropka, ikona walki z rakiem. Tak żegna ją John Travolta

"Olivia Newton-John zmarła w poniedziałek, w wieku 73 lat. Miała na koncie nie tylko wiele przebojów i rolę Sandy w musicalu "Grease". Była filantropką, wieloletnią przyjaciółką Johna Travolty i wnuczką fizyka, laureata nagrody Nobla. Travolta na pożegnanie: "Dzięki Tobie całe nasze życie stało się o wiele lepsze". Czego jeszcze nie wiedzieliśmy o Olivii Newton-John?

Olivia Newton-John. To nie płyta rozpoczęła jej karierę, a występ w tym konkursie

Oliwia urodziła się w 1948 roku w Cambridge, w wielkiej Brytanii. Gdy miała 6 lat, jej rodzina przeniosła się do Australii. To tam piosenkarka zaczynała karierę, ale choć jako 23-latka wydała swój pierwszy album, to nie on przyniósł jej popularność. Olivia Newton-John zaczęła być rozpoznawalna dzięki występowi na Eurowizji w 1974 roku. Wykonanie piosenki „Long Live Love" przyniosło jej czwarte miejsce i przyciągnęło zainteresowanie branży muzycznej.

Czy Olivia Newton-John poznała Einsteina? "Let's Get Physical" mogła pisać myśląc właśnie o nim

Dziadkiem Oliwii był Max Born, niemiecki fizyk, który w 1954 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Oliwia mogła też mieć okazję, jako kilkulatka, poznać Alberta Einsteina, z którym pomimo różnicy wieku przyjaźnił się jej dziadek. Założyciel jednego z fan klubów poświęconych twórczości Olivii Newton-John pisał: "Chciałbym wierzyć, że Olivia, nagrywając ‘Let's Get Physical’, potajemnie myślała o Einsteinie".

"Grease" — musical, o którym nadal mówi się 40 lat później. Olivia wahała się, czy przyjąć tę rolę

Największą popularność przyniosła Olivii rola Sandy w musicalu "Grease". Jednak o mały włos nie zagrałaby w filmie. Konsekwencje takiej decyzji byłyby ogromne: nie zdobyłaby popularności, nie zostałaby megagwiazdą i nie dostałaby nominacji do Złotego Globu dla najlepszej aktorki.

O dylemacie czy powinna brać rolę nastolatki, pisała w swojej biografii "Don't Stop Believin'". "Nie mogłabym zagrać uczennicy liceum w wieku 28 lat" — można przeczytać w biografii artystki.

Aktywne życie Olivii Newton-John. Walka o prawa zwierząt i zdrowie kobiet

Newton-John była bardzo zaangażowana w walkę o prawa zwierząt. Mieszkała na farmie w Kalifornii, z ogromną liczbą zwierząt, które otaczała opieką. Brała udział w protestach w Japonii, gdzie sprzeciwiała się zabijaniu delfinów.

Ale przede wszystkim działała na rzecz walki z rakiem.

Po raz pierwszy zachorowała na raka w 1997 roku i wtedy udało jej się wygrać z chorobą. Mówiła wtedy: "Najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Każdego dnia próbuję do niej przekonywać coraz więcej kobiet. Nie wiem, co by ze mną było, gdybym nie dostała wczesnej diagnozy".

Newton-John przeszła operację, jednak mimo to choroba powróciła w 2017 roku.

Ostatecznie artystka zmarła w Kalifornii 8 sierpnia 2022 roku.

John Travolta żegna swoją partnerkę z "Grease". Wzruszający post aktora

Piosenkarka i aktorka przez wiele lat przyjaźniła się ze swoim filmowym partnerem, Johnem Travoltą.

"Moja najdroższa Olivio, dzięki Tobie całe nasze życie stało się o wiele lepsze" – napisał Travolta na Instagramie, załączając zdjęcie aktorki. „Twój wpływ był niesamowity. Tak bardzo cię kocham. Zobaczymy się w drodze i znowu będziemy razem. Twój od chwili, gdy cię zobaczyłem i na zawsze! Twój Danny, twój John!"

DOSTĘP PREMIUM