Superksiężyc 2022. Pełnia księżyca w sierpniu już blisko. Oglądaj czerwony księżyc, będzie wyjątkowy

Pełnia Księżyca w sierpniu 2022. To kolejna w tym roku okazja do podziwiania tzw. superksiężyca. Srebrny glob zaświeci w tym czasie wyjątkowo jasno.

Sierpień 2022. Pełnia Księżyca już w tym tygodniu

Zbliża się kolejna w roku 2022 pełnia Księżyca. Sierpniowa będzie miała miejsce już w tym tygodniu – w nocy z 11 na 12 sierpnia. 

Kulminacja pełni Księżyca nastąpi w piątek 12 sierpnia 2022, dokładnie o godzinie 3:36 nad ranem. Jednak, jak podaje NASA, Księżyc będzie można podziwiać w pełni przez około trzy dni – od środy 10 sierpnia do soboty 13 sierpnia 2022. 

Według niektórych źródeł – jak nadmienia NASA – sierpniowa pełnia Księżyca jest określana mianem superksiężyca 2022.

Superksiężyc 2022 w sierpniu. Co to oznacza?

Pełnia Księżyca występuje na niebie co około 29,5 dnia, a widoczna wielkość tarczy srebrnego globu może być różna. Dlaczego? Orbita Księżyca, który krąży wokół Ziemi, nie jest kołowa, lecz eliptyczna. Średnia odległość tego obiektu od naszej planety to 384 tysięcy km, a różnica pomiędzy najodleglejszym punktem (apogeum) a tym najbliższym (czyli perygeum) wynosi do 14 procent. Tarcza srebrnego globu widoczna z naszej planety wydaje się zatem większa lub mniejsza, w zależności od dystansu Księżyca.

Kiedy naturalny satelita Ziemi znajduje się w perygeum, wtedy świeci wyjątkowo jasno (do 30 procent jaśniej, niż przy apogeum) i wydaje się większy, niż zwykle. Mówimy wtedy o zjawisku superksiężyca, a jeśli znajduje się on w pełni – o superpełni Księżyca. 

NASA podaje, że podobnie jak czerwcowa i lipcowa Pełnia Księżyca 2022, tak i sierpniowa zaliczana jest do superpełni Księżyca. 

Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Czerwona, Jesiotrów, Zbożowa czy Zielonej Kukurydzy?

Jak podaje NASA za "The Maine Farmer's Almanac" (amerykański almanach rolniczy publikowany od 1818 roku), pełnia Księżyca w sierpniu 2022 nazywana jest przede wszystkim Pełnią Jesiotrów. Dlaczego? Nazwę wymyślili żyjący na terenie Ameryki Północnej członkowie indiańskiego plemiona Algonquin na cześć jesiotrów, które w tej części w roku najłatwiej jest złowić. 

Sierpniowa pełnia Księżyca nazywana jest także: 

  • Czerwoną (od koloru Księżyca w tym okresie),
  • Zielonej Kukurydzy (kukurydza w tym czasie jest już w pełnej fazie wzrostu, lecz jeszcze niegotowa do zebrania),
  • Zbożową (od czasu zbiorów zbóż, które odbywają się w tym czasie).

Pełnia Księżyca w sierpniu 2022. Jak i kiedy ją oglądać?

Do podziwiania pełni Księżyca nie potrzeba żadnego specjalnego sprzętu, takiego jak teleskop. Jest ona widoczna gołym okiem. Jednak kto posiada lornetkę, może jej użyć.

Warto pamiętać, że najlepsze warunki do jej podziwiania znajdziemy poza miastem, gdzie nie ma zbyt wiele sztucznego światła, które tłumi jasność naturalnego satelity Ziemi. 

DOSTĘP PREMIUM