UE szykuje zmiany: tańsze kredyty, edukacja finansowa, bezpłatny ekspert, który pomoże wyjść z długów

Prace w UE nad nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim dobiegają końca. Mają przynieść kilka ważnych zmian, choć nad dyrektywą pracuje kilka organizacji i każda ma własne priorytety. Agnieszka Wachnicka, szefowa FRRF - opowiedziała w rozmowie dla money.pl o najważniejszych kompromisach. Czy kredyty będą tańsze, a kredytobiorca bezpieczniejszy?

Dyrektywa o kredycie konsumenckim — główne założenia

Nad zmianami w dyrektywie z 2008 o kredycie konsumenckim pracują trzy organizacje:

  • Rada Unii Europejskiej, która przedstawiła najbardziej liberalny projekt zmian,
  • Parlament Europejski, mający bezkompromisowe, najostrzejsze podejście,
  • Komisja Europejska z wersją kompromisową.

Cele, które przyświecają pracom to stworzenie prawa, które spowoduje obniżenie kosztów kredytów oraz spowoduje, że klient zaciągający kredyt będzie świadomy i dobrze poinformowany.

Agnieszka Wachnicka szefowa Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF), która bierze udział w pracach nad ustawą, skrytykowała jednak w rozmowie z Money.pl zbyt prokonsumenckie podejście Komisji Europejskiej, które ostatecznie pod wpływem innych opinii udało się ostatecznie zracjonalizować.

"Zwalnianie konsumenta od obowiązku myślenia nie jest dobre. Dziś cały ciężar odpowiedzialności przerzucamy na podmiot finansowy" - argumentowała i dodała, że klient powinien być świadomy i dobrze poinformowany. Innym tematem, którego nie adresuje projekt obecnej ustawy — nad czym ubolewa ekspertka — jest wspólny, transgraniczny rynek finansowy.

Edukacja finansowa. OECD: mamy problem z zastosowaniem wiedzy w praktyce

Jednym z ważniejszych punktów jest temat edukacji finansowej społeczeństw krajów członkowskich.

Agnieszka Wachnicka przytoczyła w rozmowie z Money.pl wyniki badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Cooperation and Development – OECD), z których wynika, że największy problem mamy z wykorzystaniem wiedzy na temat finansów w praktyce.

"W Polsce edukacja finansowa jest bardzo rozproszona, prowadzona głównie przez komercyjne instytucje finansowe" - zauważyła Wachnicka. Ekspertka uważa, że wiele organizacji pozarządowych chętnie zaangażowałby się w różne programy edukacyjne, gdyby tylko mogły otrzymać pieniądze od państwa.

Pilnie potrzebny ekspert, który pomoże wyjść z długów. Zrobi to bezpłatnie?

Innym pomysłem pomocy dla kredytobiorców jest doradztwo restrukturyzacyjne. Osoby, mające problem ze spłatą zaciągniętych długów mogłyby liczyć na ekspercką pomoc, która nakreśli ścieżkę wyjścia ze spirali zadłużenia. Zanim konieczna okaże się upadłość konsumencka, niezależny ekspert podpowie, jak poradzić sobie z długami.

"Porada musi być bezpłatna, a podmiot świadczący tego rodzaju usługi niezależny, więc udział prywatnych podmiotów stoi pod znakiem zapytania. Pozostają organizacje pozarządowe, które będą potrzebowały funduszy państwowych. Nad tym należy już pracować, bo brakuje nam ośrodków, które pomagałaby konsumentom – zasugerowała ekspertka.

.

Zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim. Wdrożenie zmian do 2024 roku

Zmiany, nad którymi pracują legislatorzy unijni, powinny zostać dopracowane i zakończone do końca 2022 roku. Kolejnym krokiem jest uchwalenie nowelizacji dyrektywy z 2008. Następnie kraje członkowskie Unii Europejskiej będą musiały dostosować do dyrektywy prawo krajowe. Na ten krok twórcy ustawy przeznaczyli 2 lata — termin wdrażania dyrektywy upłynie w 2024 roku.

TOK FM PREMIUM