Ile trwa lot na Księżyc? NASA wraca na Srebrny Glob. Testy Artemis 1 jeszcze w sierpniu

Wszystkie systemy działają, gdy NASA przygotowuje powrót na Księżyc - można przeczytać w komunikacie Agencji. Testowy lot Artemis 1 pod koniec tego miesiąca to pierwsza - od czasu ostatniej misji Apollo w 1972 roku - wysyłana na Księżyc kapsuła, która już niedługo ma przewozić ludzi na Srebrny Glob.

Pierwszy lot na Księżyc NASA od 50 lat. "To jest bardziej ekscytujące niż wszystko, czego kiedykolwiek byłem częścią"

Jak powiedział Rick LaBrode, główny dyrektor lotu Artemis 1, który pracuje w NASA od 37 lat – amerykańskie dążenie do powrotu na Księżyc jest zdecydowanie ukoronowaniem jego kariery i wielkim momentem dla Agencji. Kapsuła ma wystartować na orbitę Srebrnego Globu jeszcze w tym miesiącu. Będzie to pierwszy lot kapsuły NASA, mogącej przewozić ludzi, od czasów misji Apollo w 1972 roku.

- To jest bardziej ekscytujące niż wszystko, czego kiedykolwiek byłem częścią – powiedział LaBrode.

- Ta misja z pewnością przyniesie efekty, których dotąd nie było oraz wiedzę o tym, czego dotąd nie było wiadomo – powiedział z kolei enigmatycznie Mike Sarafin, kierownik misji Artemis I w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „To wytyczy szlaki, którymi ludzie będą podążać podczas przygotowań do następnego lotu Oriona".

Ile trwa lot na Księżyc? To będziemy wiedzieli już niedługo

Artemis 1 to planowana misja kosmiczna prowadzona przez NASA. Będzie pierwszym zintegrowanym testem nowych systemów eksploracji kosmosu NASA: statku kosmicznego Orion, rakiety Space Launch System (SLS) oraz systemów naziemnych w Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie. Ma to być pierwsza z serii zapowiadanych w NASA tego typu misji.

Rakieta wprowadzi kapsułę załogową (na razie, w fazie testowej poleci bez załogi) Orion na orbitę wokół Księżyca. Statek pozostanie w przestrzeni kosmicznej przez 42 dni, zanim powróci na Ziemię. Podczas tego lotu statek kosmiczny wystartuje po raz pierwszy w historii na najpotężniejszej rakiecie, jaka istnieje na świecie – czyli Space Launch System (SLS) – i poleci dalej niż jakikolwiek wcześniej statek kosmiczny zbudowany w celu przewożenia ludzi. 

Ile trwa lot na Księżyc? Jak podają eksperci z Caltechu (Kalifornijski Instytut Technologiczny) dotarcie statku kosmicznego na Księżyc zajmuje około 3 dni. W tym czasie pokonuje on co najmniej 240 000 mil (386 400 kilometrów), a dokładna odległość zależy od wybranej ścieżki lotu. To, ile potrwa lot misji Artemis 1, przekonamy się już w sierpniu.

Pierwszy lot na Księżyc Artemis 1 jeszcze w tym miesiącu. Kiedy dokładnie?

Inżynierowie i technicy z NASA Kennedy Space Center na Florydzie zakończyli już ostatnie testy i kontrolę rakiety. NASA planuje wdrożenie systemu na wtorkowy wieczór 16 sierpnia 2022 r. na godzinę 21:00 czasu wschodnioamerykańskiego – w Polsce będzie wtedy 3:00 nad ranem w środę 17 sierpnia. 

Premiera lotu Artemis 1 zaplanowana jest na 29 sierpnia 2022 roku. 

Kiedy NASA wyśle w podróż swoich astronautów? Pierwszy lot na Księżyc z załogą już zaplanowano 

Astronauci mają polecieć Orionem już w 2024 roku, a wylądować na Srebrnym Globie rok później. Specjalnie powstałe zespoły w NASA ćwiczą się do tego zadania od trzech lat. 

- To zupełnie nowa umowa: zupełnie nowa rakieta, zupełnie nowy statek kosmiczny, zupełnie nowe centrum kontroli – wyjaśnił Brian Perry, oficer dynamiki lotu, który będzie odpowiedzialny za trajektorię Oriona natychmiast po wystrzeleniu.

Astronauci ćwiczą przed lotem w kosmos w specjalnym zbiorniku treningowym, w którym doświadczają stanu nieważkości. Jest to największy na świecie kryty basen o długości ponad 200 stóp (ponad 60 m), szerokości 100 (30 m) i głębokości 40 (ponad 12 m). Z jednej strony w basenie znajduje się zanurzona makieta Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z drugiej strony na dnie basenu odtwarzane jest księżycowe środowisko z gigantycznymi skałami modelowymi. Kiedy AFP  (Agencja France-Presse) odwiedziła siedzibę NASA, inżynierowie i nurkowie testowali m.in. to, jak ciągnąć wózek na Księżycu.

TOK FM PREMIUM