Pogoda w Tatrach Wysokich. "Góry mogą być śmiertelnie niebezpieczne"

Zmienna pogoda w Tatrach Wysokich bywa śmiertelną pułapką. Pod Krywaniem na Słowacji Polak zginął w wyniku uderzenia pioruna. Wskaźnik wypadków śmiertelnych w słowackiej części Tatr Wysokich jest najwyższy od 10 lat. Co warto wiedzieć, wybierając się w góry i jak się zachować, kiedy burza zastała nas na szlaku? Podpowiadamy.

Poszli w góry mimo ostrzeżeń o pogodzie w Tatrach. Jedna osoba nie żyje

Pogoda w górach nie rozpieszcza. W poniedziałek 15 sierpnia 2022 roku pod Krywaniem w Tatrach Wysokich (wys. 2495 m n.p.m szczyt  po stronie słowackiej) piorun uderzył w grupę polskich turystów, zabijając jedną osobę, raniąc też kolejną. O sprawie poinformowało słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (HZS). 

Polscy turyści wybrali się w góry mimo wydanych przez HZS ostrzeżeń przed burzami. Piorun uderzył w nich po południu. Do poszkodowanych wysłano śmigłowiec ratowniczy, mimo że zdaniem Pogotowia warunki atmosferyczne nie pozwalały na realizację takiej akcji. 

Według służb ratowniczych 34-letni mężczyzna zginął bezpośrednio od uderzenia pioruna; drugi mężczyzna będący częścią tej czteroosobowej wycieczki przewrócił się i doznał obrażeń. 

Uderzenie pioruna w Tatrach. "Przy niezachowaniu ostrożności góry mogą stać się śmiertelnie niebezpieczne"

HZS przypomina na swoim portalu internetowym o tym, że przed wyjściem na górskie wędrówki koniecznie trzeba sprawdzić ostrzeżenia pogodowe. "Przy niezachowaniu ostrożności góry mogą stać się śmiertelnie niebezpieczne." - czytamy w komunikacie.

Warto pamiętać, że pogoda w górach zmienia się dużo bardziej dynamicznie, niż na nizinach, dlatego informacje dotyczące warunków na szczytach górskich zawsze trzeba sprawdzać na bieżąco. Gdzie najlepiej ich poszukiwać? Jak czytamy na portalu internetowym "Góry i ludzie", lepiej nie opierać się na popularnych w sieci serwisach pogodowych. Najbardziej zaś precyzyjne są dwa poniższe:

  • METEO ICM – najbardziej znany polski serwis oferujący prognozę numeryczną. Można tu znaleźć prognozy pogody wg modelu COAMPS i UM. Ten drugi jest znany ze swojej precyzyjności;
  • METEOBLUE – szwajcarski serwis przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Jego zaletą są bardzo szczegółowe dane i polskojęzyczny interfejs.

Drugą możliwością jest zainstalowanie na telefonie aplikacji burzowej, takiej jak Storm Radar czy Blitzortung.

Świetnym źródłem informacji są też kamery TOPR - rejestrujące nie tylko widok, ale również pogodę w górach. 

Zmienna pogoda w Tatrach Wysokich. Jak przygotować się na wyprawę w każdych warunkach pogodowych?

Nie zawsze udaje się uniknąć burzy podczas wycieczki. Dlatego zawsze należy dobrze się przygotować do wyprawy, biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności.

Co należy zrobić przed wyjściem w góry:

  • jeszcze przed wyprawą poczytaj o miejscach, do których się wybierasz. Sprawdź, ile się wchodzi na Giewont, Krywań czy inny wybrany szczyt,
  • prześledź trasę szlaku i przygotuj alternatywną, krótszą drogę, na wypadek gwałtownej zmiany pogody,
  • wyjdź w góry jak najwcześniej,
  • zapakuj ciepłą i przeciwdeszczową kurtkę w góry, nawet jeśli prognozy nie zapowiadają opadów,
  • weź ze sobą czołówkę/latarkę. Nigdy nie wiesz, czy z jakiegoś powodu powrót ze szlaku się nie przedłuży,
  • poza zapakowanym w wodoodporne opakowanie telefonem, na wszelki wypadek weź ze sobą kompas i papierową mapę turystyczną,
  • śledź pogodę na bieżąco w trakcie wycieczki
  • weź prowiant i gorącą herbatę do termosu.

Uderzenie pioruna w górach. Co robić, gdy na szlaku złapie nas burza?

Jeśli słyszysz ostrzeżenia o zmiennej pogodzie i nadciągających burzach, bezwzględnie wracaj w doliny! Góry są więc jednym z ostatnich miejsc, w których chce się być, kiedy po niebie przewalają się błyskawice i grzmoty. Co zrobić, kiedy pogoda w górach jednak nas zaskoczyła i zaczynaęła się burza?

  • Przede wszystkim nie panikuj. Panika może tylko pogorszyć sytuację.
  • Jak najszybciej zejdź ze stoku, /szczytu górskiego czy innego mocno wyeksponowanego miejsca. 
  • Zachowaj dystans od innych. Kiedy pioruny szaleją w górach, lepiej nie trzymać się razem, a już na pewno nie za rękę – w razie uderzenia pioruna porażenia może wtedy doświadczyć druga osoba. Ratownicy górscy zalecają zachowywanie kilkumetrowego odstępu od innych.
  • Trzymaj się z daleka od skał i nie chowaj się też pod nawisami skalnymi.
  • Trzymaj się z daleka od zbiorników i cieków wodnych, które przewodzą ładunki elektryczne.
  • Nie podchodź do samotnie stojących drzew. Prawdopodobieństwo, że właśnie tu uderzy piorun, jest bardzo duże.
  • Nie łap za łańcuchy, klamry czy drabiny. Są wykonane z metalu i podczas burzy mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.
  • Kiedy jesteś już w miarę bezpiecznym miejscu, pod stopy włóż plecak lub karimatę, izolując się od mokrego podłoża. 
  • Przyjmij skuloną pozycję. Taka pozycja minimalizuje ryzyko porażenia. 

Uderzenie pioruna. Kiedy jest już za późno

Co zrobić, kiedy czujemy specyficzne mrowienie w ciele, a włosy stają nam dęba - co oznacza, że za chwilę uderzy w nas piorun? Eksperci w takiej sytuacji doradzają, aby najlepiej kucnąć ze złączonymi nogami.

TOK FM PREMIUM