Rosyjski ostrzał Charkowa. Rośnie liczba zabitych i rannych

Co najmniej dwie osoby zginęły w porannym ostrzale Charkowa. Do siedmiu wzrosła liczba zabitych w wyniku środowego ostrzału największego miasta wschodniej Ukrainy.
Zobacz wideo

Dwie osoby zginęły, a 18 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ataków rakietowych na Charków, do których doszło nad ranem.

"Pierwsza rakieta trafiła o godz. 4.32 (3.32 w Polsce), a potem co najmniej cztery kolejne – podał mer Charkowa Ihor Terechow na Telegramie. Doszło do dużego pożaru, zapaliło się też kilkanaście samochodów. Czwartkowy ostrzał był już kolejnym atakiem na internat, znajdujący się w tym mieście. W środę wieczorem zaatakowany został internat dla osób niedosłyszących, w wyniku czego siedem osób zginęło, a 17 odniosło obrażenia, w tym 11-letnie dziecko.

W nocy ze środy na czwartek zaatakowano także miasto Krasnohrad. Według wstępnych danych dwie osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia. Krasnohrad to 20-tysięczne rejonowe (powiatowe) miasto w zachodniej części Charkowszczyzny, przy granicy z obwodem połtawskim. Dotychczas rosyjskie wojska nie dokonywały tam ataków na cele cywilne.

Rosyjski ostrzał Charkowa

W wyniku środowego - wieczornego ataku na dzielnicę mieszkaniową śmierć poniosło siedem osób, a 13 doznało obrażeń - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Facebooku. 

Wcześniej informowano o sześciu zabitych.

Dyrektor departamentu Obrony Cywilnej obwodu charkowskiego Iwan Sokoł powiedział portalowi Suspilne, że atak został najprawdopodobniej przeprowadzony przy użyciu pocisku manewrującego Kalibr. Rakieta trafiła w internat, w którym mieszkało 30 osób. Budynek został całkowicie zniszczony.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podkreślił na Twitterze po środowym ataku, że Rosja wciąż zabija ludzi w centrum Europy i zaapelował do świata o jak największą pomoc wojskową, gdyż jest to jedyny sposób, by powstrzymać Rosję. 

Charków to drugie co do wielkości miasto Ukrainy, największe na wschodzie kraju, od początku wojny jest silnie ostrzeliwany przez Rosjan.

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM