Ukraina. Zatrzymano szpiega, który doprowadził pod Kijów ponad 120 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w czwartek o zatrzymaniu szpiega. Według SBU zatrzymany to mieszkaniec obwodu sumskiego, na północy Ukrainy, który został zwerbowany przez siły rosyjskie w pierwszych dniach okupacji tych terenów.
Zobacz wideo

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o zatrzymaniu szpiega, który na początku rosyjskiej inwazji doprowadził pod Kijów z obwodu sumskiego 128 sztuk sprzętu wojskowego najeźdźców.

Według SBU zatrzymany to mieszkaniec obwodu sumskiego, na północy Ukrainy, który został zwerbowany przez siły rosyjskie w pierwszych dniach okupacji tych terenów. Wskazywał wrogowi bezpieczne trasy do Kijowa.

Po wyzwoleniu obwodu sumskiego przez wojska ukraińskie mężczyzna kontynuował współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Zbierał dane o dyslokacji, liczebności i uzbrojeniu sił ukraińskich w regionie. Przekazywał także informacje o lokalizacji ukraińskich obiektów wojskowych. Wykorzystywał w tym celu zamknięte kanały łączności elektronicznej.

Rosyjski szpieg zatrzymany przez ABW

W czwartek na polecenie Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na Śląsku Jarosława A. Prokurator przedstawił mu zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. 

- Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, że podejrzany zamierzał przekazać stronie rosyjskiej informacje dotyczące m.in. obronności i bezpieczeństwa państwa; był też gotowy wykonywać inne zlecone mu zadania - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński.

DOSTĘP PREMIUM