Sanna Marin poddała się testom na obecność narkotyków negatywny. Są wyniki

W badaniu na obecność narkotyków, jakiemu poddała się premier Sanna Marin, nie wykryto śladów obecności środków odurzających - przekazała w poniedziałek wieczorem kancelaria prezes rady ministrów.
Zobacz wideo

Szefowa fińskiego rządu zapłaciła z własnych środków za test - podkreślono w komunikacie.

37-letnia Marin, liderka socjaldemokratów, poddała się dobrowolnie testowi na obecność narkotyków po tym, gdy w mediach społecznościowych, a następnie w lokalnej prasie ujawnione zostały prywatne nagrania wideo z nocnych imprez z jej udziałem.

Na nagraniach z - jak opisywano - ostrych imprez można było usłyszeć słowo "jauhojengi", odnoszące się w języku fińskim i helsińskim światku narkotykowym do osób używających "proszku", czyli środków takich jak kokaina czy amfetamina. W tle kontrowersyjnego klipu do którego z oddaniem tańczy grupa skupiona wokół Marin, słychać również utwór fińskiego rapera traktujący o uzależnieniu od alkoholu.

Marin ogłosiła w piątek, że poddała się testowi. Chciała uciąć spekulacje jakoby miała zażywać narkotyki. Nie robiła też tego nawet w czasach młodzieńczych-  dodała. Na imprezach - tłumaczyła - spożywała "lekkie napoje alkoholowe".

W części lokalnych mediów wyrażano jednak wątpliwości co do wiarygodności testu, zrobionego po upływie czasu. Imprezy miały mieć miejsce na początku sierpnia, tj. już po powrocie Marin z urlopu wypoczynkowego. Test - jak precyzuje prasa - powołując się na informacje kancelarii premier, był kompleksowy i został wykonany z próbki moczu.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM