Kim była Anna Mani? Zmieniła Indie i wyprzedziła swoje czasy
Anna Mani w Google Doodle. Popularna wyszukiwarka upamiętnia urodziny naukowczyni
We wtorek 23 sierpnia 2022 r. Google Doodle przypomina o 104. rocznicy urodzin niezwykłej indyjskiej naukowczyni Anny Mani.
Historia jej życia jest niezwykle inspirująca: Mani wyprzedzała swoje czasy postępowym podejściem i rzadkim w tamtych czasach zaangażowaniem w świat nauki – i to już od dziecka.
Jedna z anegdot głosi, że młoda intelektualistka w swoje ósme urodziny odmówiła przyjęcia od rodziny diamentowych kolczyków, prosząc w zamian o zestaw Encyclopædia Britannica. Świat książek otworzył ją na nowe idee i wpoił w nią głębokie poczucie sprawiedliwości społecznej, które ukształtowały jej życie. Nigdy nie wyszła za mąż, poświęcając życie nauce.
Mani była patriotką. Po ukończeniu edukacji w Londynie zrezygnowała z kariery w Europie i wróciła do swojego kraju.
Anna Mani. Młoda intelektualistka wyprzedziła swoje czasy
Anna Mani urodziła się 23 sierpnia 1918 r. w rodzinie syryjskich chrześcijan, która mieszkała w wiosce Peermade w Kerali (południowe Indie). Była siódmym z ośmiorga dzieci swoich rodziców. Jej ojciec był inżynierem budownictwa. Miał w swoim posiadaniu dużych rozmiarów uprawy kardamonu.
Rodzina Mani należała do wyższej kasty: synów przygotowywano do kariery na wysokich szczeblach, a córki tradycyjnie do wydania za mąż. Jednak Anna miała inny pomysł na swoje życie. Młode lata spędziła na pochłanianiu książek, podobno w wieku ośmiu lat przeczytała prawie wszystkie pozycje z biblioteki publicznej w indyjskim języku malajalam, a do dwunastego roku – wszystkie znajdujące się tam książki w języku angielskim.
Anna Mani: od studiów w Londynie do wielkiej kariery w Indiach
Anna Mani początkowo miała się zająć tańcem, tradycyjnie przygotowując się do roli żony. Jednak finalnie zdecydowała się na fizykę: w 1939 roku ukończyła Pachaiyappas College w Chennai (wtedy Madras) w południowo-wschodnich Indiach, uzyskując licencjat z wyróżnieniem z fizyki oraz chemii. Rok później otrzymała stypendium badawcze w Idan Institute of Science w Bangalore. W 1945 roku rozpoczęła edukację w londyńskim Imperial College, gdzie kontynuowała studia podyplomowe z fizyki. Jednak zdecydowała się w końcu na specjalizację z przyrządów meteorologicznych. Do Indii wróciła w 1948 roku i postanowiła, że przyczyni się do uniezależnienia swojego kraju od dostaw tych przyrządów.
Aby zrealizować swój plan, rozpoczęła pracę na Indyjskim Wydziale Meteorologicznym Uniwersytetu w Pune (miasto leżące na południe od Bombaju), gdzie zajęła się projektowaniem oraz produkcją własnych instrumentów pogodowych. Była w tym świetna, dlatego w 1953 r. mianowano ją szefową wydziału. Stało się tak mimo dominacji mężczyzn w indyjskim świecie nauki – kierowała pracą 121 mężczyzn.
Naukowczyni, która poświęciła życie nauce. Przyczyniła się do poszerzenia wiedzy o pomiarach pogody
Anna Mani była głęboko oddana swojej pracy, otrzymała za nią wiele nagród i wyróżnień. Współpracowała z wieloma organizacjami naukowymi, takimi jak Indyjska Narodowa Akademia Nauki (Indian National Science Academy), Międzynarodowe Towarzystwo Energetyki Słonecznej (International Solar Energy Society) czy Światowa Organizacja Meteorologiczna (World Meteorological Organization – WMO).
Życiowa praca Anny Mani zainspirowała Indie do pracy nad energią odnawialną i prognozami pogody. Pracowita naukowczyni wyprodukowała blisko 100 instrumentów pogodowych dla swojego kraju. Później założyła też miejsce, w którym produkowano przyrządy do pomiaru prędkości wiatru i energii słonecznej.
Mani przeprowadziła się do Delhi w 1969 roku, gdzie mianowano ją na stanowisko zastępcy dyrektora generalnego indyjskiego Departamentu Meteorologii. W 1975 r. z kolei pełniła funkcję konsultanta WMO w Egipcie. Na emeryturę przeszła rok później.
Indyjska naukowczyni w 1994 roku Mani doznała udaru mózgu. Zmarła 7 lat później, 16 sierpnia 2001 roku w Thiruvananthapuram (Kerala), na tydzień przed swoimi 83. urodzinami.
Książka o życiu i dorobku Anny Mani. Jest dostępna za darmo
Niedawno wydano książkę dla dzieci o Annie Mani, zatytułowaną "Niezwykłe eksperymenty Anny z pogodą" ("Anna’s Extraordinary Experiments with the Weather"), napisaną przez Nanditę Jayaraj i zilustrowaną przez Priyę Kuriyan. Jest ona dostępna online za darmo.
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie
- Były szef PKW: Osób, które nie chcą wziąć udziału w referendum, nie można nazywać wrogami demokracji
- W mediach rządowych bezpłatny czas antenowy tylko dla PiS i Konfederacji. Jeden ważny szczegół
- Ochrona Morawieckiego poturbowała aktywistów klimatycznych na wiecu w Świdniku. Rzecznik komendanta SOP zabrał głos