Kim była Anna Mani? Zmieniła Indie i wyprzedziła swoje czasy

Google Doodle upamiętnia rocznicę urodzin Anny Mani. Dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu w naukę, dziś cały świat posiada skuteczne narzędzia do przewidywania pogody.

Anna Mani w Google Doodle. Popularna wyszukiwarka upamiętnia urodziny naukowczyni

We wtorek 23 sierpnia 2022 r. Google Doodle przypomina o 104. rocznicy urodzin niezwykłej indyjskiej naukowczyni Anny Mani. 

Historia jej życia jest niezwykle inspirująca: Mani wyprzedzała swoje czasy postępowym podejściem i rzadkim w tamtych czasach zaangażowaniem w świat nauki – i to już od dziecka. 

Jedna z anegdot głosi, że młoda intelektualistka w swoje ósme urodziny odmówiła przyjęcia od rodziny diamentowych kolczyków, prosząc w zamian o zestaw Encyclopædia Britannica. Świat książek otworzył ją na nowe idee i wpoił w nią głębokie poczucie sprawiedliwości społecznej, które ukształtowały jej życie. Nigdy nie wyszła za mąż, poświęcając życie nauce.

Mani była patriotką. Po ukończeniu edukacji w Londynie zrezygnowała z kariery w Europie i wróciła do swojego kraju. 

Anna Mani. Młoda intelektualistka wyprzedziła swoje czasy

Anna Mani urodziła się 23 sierpnia 1918 r. w rodzinie syryjskich chrześcijan, która mieszkała w wiosce Peermade w Kerali (południowe Indie). Była siódmym z ośmiorga dzieci swoich rodziców. Jej ojciec był inżynierem budownictwa. Miał w swoim posiadaniu dużych rozmiarów uprawy kardamonu. 

Rodzina Mani należała do wyższej kasty: synów przygotowywano do kariery na wysokich szczeblach, a córki tradycyjnie do wydania za mąż. Jednak Anna miała inny pomysł na swoje życie. Młode lata spędziła na pochłanianiu książek, podobno w wieku ośmiu lat przeczytała prawie wszystkie pozycje z biblioteki publicznej w indyjskim języku malajalam, a do dwunastego roku – wszystkie znajdujące się tam książki w języku angielskim.

Anna Mani: od studiów w Londynie do wielkiej kariery w Indiach

Anna Mani początkowo miała się zająć tańcem, tradycyjnie przygotowując się do roli żony. Jednak finalnie zdecydowała się na fizykę: w 1939 roku ukończyła Pachaiyappas College w Chennai (wtedy Madras) w południowo-wschodnich Indiach, uzyskując licencjat z wyróżnieniem z fizyki oraz chemii. Rok później otrzymała stypendium badawcze w Idan Institute of Science w Bangalore. W 1945 roku rozpoczęła edukację w londyńskim Imperial College, gdzie kontynuowała studia podyplomowe z fizyki.  Jednak zdecydowała się w końcu na specjalizację z przyrządów meteorologicznych. Do Indii wróciła w 1948 roku i postanowiła, że przyczyni się do uniezależnienia swojego kraju od dostaw tych przyrządów. 

Aby zrealizować swój plan, rozpoczęła pracę na Indyjskim Wydziale Meteorologicznym Uniwersytetu w Pune (miasto leżące na południe od Bombaju), gdzie zajęła się projektowaniem oraz produkcją własnych instrumentów pogodowych. Była w tym świetna, dlatego w 1953 r. mianowano ją szefową wydziału. Stało się tak mimo dominacji mężczyzn w indyjskim świecie nauki – kierowała pracą 121 mężczyzn.

Naukowczyni, która poświęciła życie nauce. Przyczyniła się do poszerzenia wiedzy o pomiarach pogody

Anna Mani była głęboko oddana swojej pracy, otrzymała za nią wiele nagród i wyróżnień. Współpracowała z wieloma organizacjami naukowymi, takimi jak Indyjska Narodowa Akademia Nauki (Indian National Science Academy), Międzynarodowe Towarzystwo Energetyki Słonecznej (International Solar Energy Society) czy Światowa Organizacja Meteorologiczna (World Meteorological Organization – WMO).

Życiowa praca Anny Mani zainspirowała Indie do pracy nad energią odnawialną i prognozami pogody. Pracowita naukowczyni wyprodukowała blisko 100 instrumentów pogodowych dla swojego kraju. Później założyła też miejsce, w którym produkowano przyrządy do pomiaru prędkości wiatru i energii słonecznej.

Mani przeprowadziła się do Delhi w 1969 roku, gdzie mianowano ją na stanowisko zastępcy dyrektora generalnego indyjskiego Departamentu Meteorologii. W 1975 r. z kolei pełniła funkcję konsultanta WMO w Egipcie. Na emeryturę przeszła rok później. 

Indyjska naukowczyni w 1994 roku Mani doznała udaru mózgu. Zmarła 7 lat później, 16 sierpnia 2001 roku w Thiruvananthapuram (Kerala), na tydzień przed swoimi 83. urodzinami.

Książka o życiu i dorobku Anny Mani. Jest dostępna za darmo

Niedawno wydano książkę dla dzieci o Annie Mani, zatytułowaną "Niezwykłe eksperymenty Anny z pogodą" ("Anna’s Extraordinary Experiments with the Weather"), napisaną przez Nanditę Jayaraj i zilustrowaną przez Priyę Kuriyan. Jest ona dostępna online za darmo. 

TOK FM PREMIUM