Dzień Niepodległości Ukrainy i jej historia. Walka o wolność trwa tu od setek lat
Święto Niepodległości Ukrainy. Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami
Dziś Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości, którą odzyskała w 24 sierpnia 1991 roku. Stało się to na drodze uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, Aktu Deklaracji Niepodległości Ukrainy
"Dzisiaj każdy z nas jest Ukraińcem, każdy z nas odczuwa ból krwawiącej Ukrainy i wszyscy wierzymy, że nadejdzie dzień, kiedy ogłoszone będzie zwycięstwo" - powiedziała Elżbieta Krzemińska, przewodnicząca Oddziału Pomorskiego Związku Ukraińców w Polsce. Słowa przewodniczącej przytoczone przez portal Gdańsk.pl przypominają też o tym, że 24 sierpnia 2022 mija dokładnie 6 miesięcy od rosyjskiej agresji na Ukrainę.
"Ukraińcy znów odważnie bronią swoje terytorium, swoją ziemię przed barbarzyńskim kremlowskim najeźdźcą" - powiedziała Elżbieta Krzemińska.
Życzenia dla bohaterskich Ukraińców składają dziś przywódcy i zwykli ludzie z całego świata. W wielu internetowych wpisach dominuje flaga Ukrainy.
Dzień Niepodległości Ukrainy przypomina: to kraj, który stale walczy o wolność, nawet dziś
Dzisiejszy dzień, gdy do naszych wschodnich sąsiadów płyną życzenia z okazji święta i jednocześnie słowa wsparcia z powodu trwającej wojny, to niemal symbol trwającej setki lat walki Ukraińców o wolność i niepodległość.
Niepodległość Ukrainy i walka o nią nie zaczęła się bowiem w XX w. w czasie gdy kraj przestał być jedną z republik radzieckich.
Historia Ukrainy
Od lat 90. XVIII w. do rozpoczęcia rewolucji rosyjskiej w 1917 r. Ukraina była częścią Imperium Rosyjskiego — przypomina trudną historię ukraińskiego narodu portal Theconversation.com
Korzystając z chaosu rewolucji, działacze proukraińscy ogłosili polityczną niezależność Ukraińskiej Republiki Ludowej.
"Chcemy żyć w pokoju i przyjaźni ze wszystkimi sąsiednimi państwami… ale żadne z nich nie ma prawa ingerować w życie niepodległej ukraińskiej republiki" - pisali w ówczesnym manifeście.
Republika istniała jedynie do 1921 roku, gdy bolszewicy siłą wcielili wschodnią Ukrainę do Związku Radzieckiego. Po II wojnie światowej wojska radzieckie opanowały zachodnią część kraju i od 1945 roku już całe terytorium Ukrainy tworzyło część Związku Radzieckiego.
Najnowsza historia Ukrainy. Wojna o niepodległość nadal trwa
Także najnowsza historia to nieustająca walka Ukraińców o integralność i wolność swojego kraju. W 2014 roku, po protestach Euromajdanu rosyjscy żołnierze zaatakowali Półwysep Krymski. Rosja ogłosiła, że ??Krym jest częścią jej państwa, a rosyjscy żołnierze najechali wschodnie regiony Doniecka i Ługańska. Wojna w tej części kraju trwała przez kolejne osiem lat, zabijając do 2021 roku aż 14 000 osób.
24 lutego 2022 roku wschodnie i południowe tereny Ukrainy zostały ponownie zaatakowane przez wojska rosyjskie.
W tym roku po raz pierwszy od 31 lat w Kijowie i ukraińskich miastach nie odbędą się parady. Wojna trwa, a Ukraina nadal walczy o wolność. Wiele uroczystości odbędzie się w polskich miastach np. w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie.
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
-
Putin słaby jak nigdy? Ekspert przekonany. "On co rano kombinuje, kto go dzisiaj chce zaciukać"
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
-
Dym i wybuchy petard w centrum Warszawy. "Górnicy pokazali, że nie ma z nimi żartów"
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego
- PiSowska inżynieria dusz, pociąg w kościele i zepsuta kapusta, czyli Babciu - przepraszam. [603. Lista Przebojów TOK FM]
- Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.
- Zakaz używania TikToka i Netfliksa na telefonach 2,5 mln urzędników. Rząd Francji podaje powód
- Kubeł zimnej wody dla opozycji. Ekspert rozwiewa złudzenia: Wspólna lista nie da zastrzyku energii