Czy papież Franciszek abdykuje? Według niektórych to nieuniknione

Spekulacje dotyczące abdykacji Franciszka nie ustają od miesięcy. Niektórzy watykaniści wróżą rychłe odejście papieża na podstawie jego ostatnich działań. Ma na to wskazywać wizyta na grobie Celestyna V oraz wybór nowych kardynałów, którzy mają wziąć udział w najbliższym konklawe.

Czy dojdzie do abdykacji Franciszka? Według niektórych wiele na to wskazuje

Czy papież Franciszek abdykuje? Ten temat powraca stale od kilku miesięcy, a eksperci uważają, że wiele na to wskazuje. Jak donosi "Wprost", niektórzy watykaniści wietrzą rychłe odejście Franciszka ze stanowiska, a Watykan przygotowuje właśnie konklawe, na którym miałoby dojść do wyboru nowego papieża.

Wiele głosów w tej sprawie pojawiło się po wizycie papieża Franciszka w mieście L’Aquila (miasto w środkowych Włoszech). Pochowany tam papież Celestyn V był pierwszym w historii, który dobrowolnie zrezygnował ze swojej funkcji. Przed swoją rezygnacją to miejsce odwiedził również papież Benedykt XVI. Odwiedziny na grobie Celestyna V uważa się za symboliczny gest wieszczący pożegnanie z funkcją papieża.

Z kolei w sobotę 27 sierpnia 2022 roku papież Franciszek, w trakcie konsystorza (to zwoływane w celu rozwiązywania ważnych spraw zebranie Kolegium Kardynałów) w bazylice Świętego Piotra wybrał 20 nowych kardynałów. Wśród nich jest szesnastu, którzy mają wziąć udział w następnym konklawe (czyli zgromadzeniu kardynałów, które ma miejsce w celu wyboru papieża). 

Po zakończeniu sierpniowego konsystorza Franciszek wraz z nowymi kardynałami udał się w odwiedziny do Benedykta XVI. Eksperci spekulują, że spotkania z kardynałami, które mają miejsce w dniach 29-30 sierpnia 2022 r. zakończą się informacją o abdykacji Franciszka.

Abdykacja papieża Benedykta XVI. Była pierwszą od 1415 roku

Niewielu papieży w historii Watykanu zdecydowało się na rezygnację z funkcji, urząd zazwyczaj był piastowany aż do śmierci. Ogłoszona 11 lutego 2013 roku abdykacja papieża Benedykta XVI uczyniła go pierwszym papieżem, który podjął decyzję o odejściu ze stanowiska od czasów rezygnacji Grzegorza XII (który podjął taką decyzję, aby zakończyć tzw. wielką schizmę zachodnią) w 1415 roku oraz abdykacji Celestyna V w 1294 roku (który, podobnie jak Benedykt, odszedł dobrowolnie). 

Jak informował w 2013 roku papież Benedykt XVI, powodem decyzji było podupadające zdrowie i brak sił. Ostatecznie ustąpił on z urzędu 28 lutego 2013 o godzinie 20:00. Miał wtedy 86 lat. 

Ile lat ma papież Franciszek? Jego wiek nie musi być najważniejszym powodem rezygnacji

Papież Franciszek jest młodszy od Benedykta XVI o 9 lat. Chwalił on już wcześniej decyzję swojego poprzednika i sam otwarcie mówił o możliwej abdykacji. 

- Papież Benedykt XVI dał nam wielki przykład, kiedy Pan pozwolił mu zrozumieć, jaki krok powinien podjąć. Uczynił go z wielkim poczuciem świadomości sytuacji i z odwagą, zgodnie ze swym sumieniem, czyli wolą Boga, który przemawiał do jego serca – mówił Franciszek.

Niekoniecznie jednak to wiek papieża Franciszka może być powodem jego rezygnacji. Franciszek chciał unowocześnić kościół, m.in. luzując ideę celibatu czy przystępowania do Komunii Świętej osób będących w drugim małżeństwie. Chciał uwrażliwić środowisko katolików na osoby LGBT czy na kwestie ekologii. W przeciwieństwie do swoich poprzedników otwarcie krytykował bogactwa kleru. Nie bał się trudnych tematów, takich jak sytuacja kobiet w Kościele, pedofilia, czy nieformalne związki księży lub ich homoseksualizm. 

W środowiskach watykańskich jego poglądy spotkały się z dużą krytyką. Niektórzy eksperci zastanawiali się, czy Franciszek może zrezygnować ze stanowiska pod naciskiem opinii publicznej i środowiska watykańskiego. 

Abdykacja papieża? „Wszystko leży w rękach Boga"

Według watykanisty i znawcy tematyki papieskiej Arkadiusza Stempina, do abdykacji Franciszka nie dojdzie do jesieni 2023 roku. W rozmowie z Wirtualną Polską powiedział on, że "właśnie na wtedy zapowiedziany jest Synod Biskupów w Rzymie, który zdecyduje o istotnych reformach". 

- Jego następca, jak obawia się papież, ich nie przeforsuje – powiedział ekspert.

Sam Franciszek mówił niedawno, że ze względu na wiek i zdrowie musi się oszczędzać, aby nadal dobrze służyć Kościołowi. Na razie nie planuje abdykacji, choć nie zaprzecza, że kiedyś może do niej dojść. Po wizycie w L’Aquila powiedział:

- Wszystkie te zbiegi okoliczności sprawiły, że niektórzy pomyśleli, iż wydarzy się ta sama „liturgia". Ale to nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę! – zaznaczał duchowny. Dodał również, że "wszystko leży w rękach Boga". Zdementował też informacje o swoim domniemanym nowotworze płuc. 

Niektórzy watykaniści uważają, że Franciszek nie zdecyduje się na abdykację przed śmiercią Benedykta XVI. Emerytowany papież ma dziś 95 lat.

TOK FM PREMIUM