Michaił Gorbaczow nie żyje. Ostatni przywódca ZSRR zmarł w wieku 91 lat

W wieku 91 lat zmarł ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołująca się na media rosyjskie, cytujące oświadczenie centralnego szpitala klinicznego w Moskwie. Na początku lipca informowano, że Michaił Gorbaczow trafił do szpitala.
Zobacz wideo

Michaił Gorbaczow urodził się 2 marca 1931 r. we wsi Priwolnje w Kraju Stawropolskim w południowej części Rosji.  W 1933 r. z głodu zmarło 40 procent wsi Priwolnje. Dziadek przyszłego przywódcy ZSRR nienawidził komunizmu. W 1931 r. ochrzcił swojego wnuka w cerkwi. Za niedotrzymanie planu wysiewów w 1933 r. trafił do łagru na Syberii.

Ojciec Gorbaczowa walczył w Armii Czerwonej. Został ranny w czasie marszu przez ziemie polskie i trafił do szpitala polowego w Krakowie. Rodzina od strony matki pochodziła z Ukrainy. Ojciec jego matki w czasie wielkiej czystki został oskarżony o trockizm i skazany na karę śmierci. Uratowało go spowolnienie machiny terroru u schyłku lat trzydziestych.

Michaił Gorbaczow wstąpił do partii komunistycznej w 1952 roku. W 1955 skończył prawo na moskiewskim uniwersytecie im. Łomonosowa. W czasie studiów poznał swoją przyszłą żonę - Raisę.

Pod koniec lat 50. Gorbaczow został przewodniczącym struktur młodzieżowego Komsomołu, a w 1958 roku I sekretarzem komitetu miejskiego partii w Stawropolu. W połowie lat 60. został dostrzeżony na Kremlu przez wciąż pełnego werwy Leonida Breżniewa i premiera Aleksieja Kosygina. Za ojca kariery Gorbaczowa uważany jest jednak przez historyków szef KGB Jurij Andropow, który doskonale zdawał sobie sprawę z pogłębiającej się stagnacji ZSRR i szansy na ożywienie widział w młodym pokoleniu działaczy partyjnych urodzonych na początku lat trzydziestych.

W 1970 r. Gorbaczow stanął na czele partii w Kraju Stawropolskim. Od 1971 r. był członkiem Komitetu Centralnego KPZR, odpowiedzialnym za rolnictwo.

Michaił Gorbaczow w 1985 r. został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR), po śmierci Konstantyna Czernienki. W momencie objęcia władzy miał 54 lata, podczas gdy średnia w Biurze Politycznym KC KPZR przekraczała wtedy 67 lat.

Był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR - w latach 1990–1991. Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako "pieriestrojka", przebudowa. Zmiany szybko napotkały na trudności. Już w rok po przejęciu władzy przez Gorbaczowa katastrofa w Czarnobylu ujawniła stan gospodarki i administracji imperium sowieckiego.

Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow w 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.

Agencja TASS poinformowała, że Michaił Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim Cmentarzu Nowodziewiczym, w rodzinnym grobie obok ukochanej żony. Raisa Gorbaczow zmarła 20 września 1999 roku.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM