Misja MAEA dotarła do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "W okolicy jest wielu rosyjskich wojskowych"

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyła do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - potwierdził ukraiński koncern Enerhoatom.
Zobacz wideo

Reporter agencji Reutera pisze, że delegacja przybyła w dużym konwoju. W okolicy jest wielu rosyjskich wojskowych. Misja czekała na wyjazd z terenu kontrolowanego przez rząd w Kijowie ze względu na trwające w okolicy elektrowni ostrzały.

Wcześniej koncern Enerhoatom, do którego należy elektrownia, informował, że siły rosyjskie przeprowadziły na jej terenie kolejne "prowokacje". Wskutek rosyjskiego moździerzowego ostrzału terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zadziałał system bezpieczeństwa i wyłączył się działający 5. blok energetyczny. Uszkodzono również linię zasilania awaryjnego, zabrakło prądu dla niedziałającego bloku energetycznego nr 2. Zasilanie przeszło na generatory dieslowe.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM