Kanada. 10 osób nie żyje, 15 w szpitalach. Trwają poszukiwania dwóch nożowników

10 osób zaatakowanych w niedzielę nożem przez dwóch napastników w Saskatchewan zmarło, przynajmniej 15 osób trafiło do szpitali - poinformowała kanadyjska policja. Cały czas trwa pościg za dwoma mężczyznami.

O 7:12 w niedzielę rano lokalnego czasu policja w Saskatchewan ogłosiła alert w związku z informacjami atakach nożem. 45 minut później Royal Canadian Mounted Police (RCMP) opublikowała nazwiska mężczyzn podejrzewanych o ataki, ich zdjęcia i numer rejestracyjny samochodu, którym mogą się poruszać. Alert zalecający pozostanie w domu, niepodchodzenie do podejrzanych osób, niezabieranie autostopowiczów i nie podawanie gdzie zauważono patrole policyjne, rozszerzono po południu na sąsiednie prowincje – Manitobę i Albertę.

W wyniku ataku zmarło 10 osób zaatakowanych, przynajmniej 15 osób trafiło do szpitali. - Mogą być także inne ofiary, osoby, które same pojechały do różnych szpitali - powiedziała podczas popołudniowej konferencji prasowej w niedzielę dowodząca działaniami policji zastępca komisarza Rhonda Blackmore z Royal Canadian Mounted Police (RCMP).

Policja podawała wcześniej, że ofiary mogły być przypadkowe, jednak Blackmore powiedziała, że – jak się wydaje – część ofiar nie była przypadkowa, jednak obecnie nie można określić motywu sprawców. Policja wskazała, że ofiary znaleziono w 13 różnych miejscach.

Cały czas trwają poszukiwania, nie wiadomo, czy napastnicy zmienili samochód i RCMP zaapelowała o ostrożność.

Trudeau: Odpowiedzialni za atak muszą stanąć przed sądem

"Jestem zaszokowany i zdruzgotany z powodu przerażających ataków dziś na terenie James Smith Cree Nation i w Weldon, w Saskatchewan, w wyniku których życie straciło dziesięć osób, a rany odniosło znacznie więcej" - napisał premier Kanady Justin Trudeau. Zapewniając o pomocy ze strony rządu federalnego, dodał, że „odpowiedzialni za dzisiejsze odrażające ataki muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości".

Premier Kanady zaapelował o ostrożność i przekazywanie informacji policji.

DOSTĘP PREMIUM