Alfabet Morse'a na Marsie? NASA od lat nie może rozszyfrować tajemniczego napisu

To niezwykłe odkrycie sprzed kilku lat jest do dzisiaj przyczyną wielu domysłów. Temat podchwycili zwolennicy przekonania, iż w Kosmosie żyją jakieś pozaziemskie istoty.

Tajemnicze zjawisko w Kosmosie odkryte przez NASA

Personel NASA monitoruje przestrzeń kosmiczną i planety naszego układu słonecznego przez 24 godziny na dobę. Czasami zdarza się, że dzięki temu standardowemu monitoringowi, dostrzeżone zostanie jakieś niecodzienne zjawisko, do którego dochodzi niezwykle rzadko, a nawet… nigdy. 

Tak było i tym razem. Niezwykłe zjawisko zostało zaobserwowane na Marsie - dokładnie na polu wydmowym o nieformalnej nazwie Hagal.

Wiadomość z Kosmosu zapisana alfabetem Morse’a?

- To zdjęcie ciemnych wydm znajdujących się na Marsie zostało wykonane 6 lutego 2016 roku o 15:16 czasu lokalnego marsjańskiego przez kamerę High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) znajdującą się na sondzie kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter. (...) Kształt i orientacja wydm zwykle może nam powiedzieć o kierunku wiatru, ale na tym zdjęciu formy wydm są wyjątkowo złożone, więc trudno jest jednoznacznie określić ten kierunek – czytamy na stronie rządowej Nasa.gov.

Jak donosi agencja, znajdująca się na polu wydmowym Hagal okrągła depresja (prawdopodobnie stary i wypełniony krater, który pozostał po uderzeniu meteorytu) ograniczyła ilość piasku, z którego formują się wydmy i wpłynęła też na kierunek wiatrów. W rezultacie wydmy ułożyły się w wyraźne kropki i kreski, przypominające zapis alfabetu Morse’a.

„Kreski" to liniowe wydmy utworzone przez dwukierunkowe wiatry. Mniejsze „kropki" (zwane „wydmami barchanoidalnymi") występują tam, gdzie następuje przerwa w procesie formowania tych liniowych wydm. "Proces ten nie jest obecnie dobrze rozumiany i jest jedną z motywacji do dalszego badania tego obszaru – czytamy na stronie NASA.

Czy na Marsie istnieje życie? Pytanie wraca jak bumerang

Od wielu lat ludzie zadają sobie pytanie: czy istnieje życie w Kosmosie? Do tej pory naukowcy nie byli w stanie znaleźć wystarczających dowodów na potwierdzenie istnienia pozaziemskich form życia, jednak tzw. marsjański alfabet Morse’a odkryty kilka lat temu na Marsie pobudził wyobraźnię wielu osób.

Jak czytamy w doniesieniach zagranicznych mediów, w internecie rozgorzała dyskusja, a ludzie gubili się w domysłach: czy marsjański zapis coś oznacza? Czy jest może wołaniem o pomoc do Ziemian? Jak powstał tajemniczy napis na wydmach? 

Naukowcy z NASA nie są pewni, jak powstał ten dziwny wzór na piasku. Obrazy z sondy wzbudziły duże zainteresowanie geofizyków, dostarczając im informacji o kierunku wiatrów i procesach, które tworzą te formacje na Czerwonej Planecie. Ponoć pewna planetolog z Uniwersytetu w Arizonie próbowała odszyfrować tajemniczy napis, jednak okazało się, że "wiadomość z Marsa" jest całkowicie niezrozumiała.

Mars Reconnaissance Orbiter – co to takiego? Dzięki temu urządzeniu odkryto tajemniczy napis

Mars Reconnaissance Orbiter to należąca do NASA amerykańska naukowo-telekomunikacyjna sonda kosmiczna, która została wystrzelona w kierunku Marsa w 2005 roku. Podróż na orbitę tej planety zajęła jej prawie siedem miesięcy. Celem misji MRO jest:

  • poszukiwanie podziemnych złóż wody,
  • badanie klimatu panującego na Czerwonej Planecie,
  • odnajdywanie wskazówek, które pomogłyby w rekonstrukcji modelu klimatycznego planety sprzed milionów lat.

MR ma również wytypować miejsca idealne do lądowania przyszłych misji – także załogowych – przybywających z Ziemi. Zakończenie misji MRO ma nastąpić do 2026 roku. Jej całkowity koszt to ok. 720 milionów USD.

TOK FM PREMIUM