Z Rosji od stycznia wyjechało 419 tys. ludzi. To dwa razy więcej niż rok temu

Z Rosji od początku bieżącego roku wyjechało 419 tys. ludzi, dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, gdy wyjeżdżających było 202 tys. - podał we wtorek niezależny portal Meduza, powołując się na dane urzędu statystycznego Rosstat.
Zobacz wideo

Z opublikowanych danych wynika, że najwięcej wyjeżdżających kierowało się na Ukrainę (prawie 80 tys.), do Tadżykistanu, Armenii i Kirgistanu. Ogółem do krajów byłego ZSRR wyjechało 368 tys. osób, a do krajów dalej położonych, głównie Chin, Indii i Wietnamu - ponad 50 tysięcy.

Z danych Rosstatu wynika, że tysiące ludzi przyjeżdżały też do Rosji. Z krajów byłego ZSRR przyjechało 294 tys., a z krajów dalej położonych - około 27 tysięcy. Jednak oznacza to, że mimo powrotów, fala wyjeżdżających była wyższa o ponad 90 tysięcy. Przed rokiem bilans był odwrotny - liczba wjeżdżających o ponad 100 tysięcy przekraczała liczbę opuszczających Rosję.

Wielu Rosjan zdecydowało się opuścić kraj po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. W maju portal Meduza szacował, powołując się na dane demografów, że w pierwszych dwóch-trzech tygodniach wojny około 150 tysięcy Rosjan wyjechało m.in. do Gruzji, Armenii i Izraela. Obecnie nie ma pewnych danych na temat skali emigracji.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM