Liz Truss przemówiła do Brytyjczyków. Trzy ważne kwestie na początek kadencji

Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss w swoim pierwszym wystąpieniu po objęciu urzędu zapewniła we wtorek, że kraj zdoła przejść przez kryzys energetyczny wywołany przez prezydenta Rosji Władimira Putina, a ona ma śmiały plan na uzdrowienie gospodarki.

Przedstawiła trzy priorytety dla kraju, którymi będą "obniżenie podatków, aby nagrodzić ciężką pracę i pobudzić wzrost i inwestycje prowadzone przez biznes", zajęcie się kryzysem energetycznym wywołanym przez Putina i zapewnienie w przyszłości bezpieczeństwa energetycznego, a także rozwiązanie problemów publicznej służby zdrowia i zlikwidowanie długich kolejek do lekarzy.

- Niezależnie od tego, jak silna może być burza, wiem, że Brytyjczycy są silniejsi. Nasz kraj został zbudowany przez ludzi, którzy załatwiają sprawy. Mamy ogromne rezerwy talentów, energii i determinacji. Jestem przekonana, że razem możemy przejść przez tę burzę, możemy odbudować naszą gospodarkę i możemy stać się nowoczesną, wspaniałą Brytanią, którą wiem, że możemy być - powiedziała Truss stojąc przed drzwiami swojej nowej rezydencji na Downing Street.

Jej przemówienie zaczęło się z opóźnieniem ze względu na deszcz, który pokrzyżował planowany harmonogram.

Truss zapewniła, że jej rząd "przekształci Wielką Brytanię w kraj pełen aspiracji z wysoko płatnymi miejscami pracy, bezpiecznymi ulicami i gdzie każdy wszędzie ma możliwości, na które zasługuje". - Podejmę działania tego dnia i każdego dnia, aby tak się stało - podkreśliła.

Poświęciła kilka ciepłych zdań swojemu poprzednikowi Borisowi Johnsonowi, który przed południem oficjalnie ustąpił z funkcji premiera. - Boris Johnson dokończył brexit, dostarczył szczepionkę przeciw COVID-19 i przeciwstawił się rosyjskiej agresji. Historia uzna go za niezwykle znaczącego premiera - powiedziała Truss.

Wczesnym popołudniem Truss została przyjęta na zamku Balmoral w Szkocji przez królową Elżbietę II na audiencji i formalnie otrzymała od niej misję sformowania nowego rządu. Jak się oczekuje, jeszcze we wtorek wieczorem ogłoszone zostaną przez Truss nominacje ministerialne.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM