USA prężą muskuły przed Rosją? Przeprowadziły test rakiety przenoszącej głowice jądrowe

Siły zbrojne USA poinformowały, że przeprowadziły udany rutynowy test nieuzbrojonego pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) Minuteman III. Był to już drugi test takiej rakiety w ciągu miesiąca.
Zobacz wideo

"Tego poranka lotnicy Air Force Global Strike Command wystrzelili nieuzbrojony ICBM Minutemen III z trzema testowymi głowicami z bazy Space Force Vandenberg. Ta próba pokazuje, że nuklearne zdolności odstraszania USA są bezpieczne, niezawodne i skuteczne" - przekazało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Sił Strategicznych USA (STRATCOM).

Rakieta została wystrzelona z bazy Vandenberg w Kalifornii i po locie z prędkością 24 tys. km/h wylądowała 6750 kilometrów dalej - na poligonie w atolu Kwajalein nieopodal Wysp Marshalla.

Był to już drugi test rakiety w ciągu ostatniego miesiąca. Wcześniej Pentagon przełożył co najmniej dwie próby rakiety zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych, by uniknąć wzrostu napięć z Rosją i Chinami. Jak powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder, Rosja została poinformowana o próbie z dużym wyprzedzeniem. 

TOK FM PREMIUM