Lekarze zaniepokojeni stanem zdrowia królowej Elżbiety II. Rodzina w drodzę do zamku Balmoral

Brytyjska królowa Elżbieta II znajduje się pod opieką lekarzy na zamku w Balmoral w Szkocji w związku z tym, że są oni zaniepokojeni stanem jej zdrowia - przekazał w czwartek Pałac Buckingham.

"Po dalszej ocenie dziś rano, lekarze królowej są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Wysokości i zalecili, aby pozostała pod nadzorem medycznym. Królowa pozostaje w komfortowych warunkach i w Balmoral" - napisano w wydanym oświadczeniu. 

Brytyjski następca tronu książę Karol wraz żoną księżną Camillą oraz jego syn książę William są obecnie w drodze do zamku Balmoral. Premier Liz Truss oświadczyła, że cały kraj jest "głęboko zaniepokojony" informacjami o stanie zdrowia Elżbiety II. Dodała, że jej myśli są z królową i jej rodziną.

W środę królowa przełożyła zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady w związku z tym, że lekarze doradzili jej odpoczynek.

Królowa Elżbieta nie pojawia się publicznie

20 lutego 2022 roku Pałac Buckingham potwierdził, że królowa Elżbieta II została zakażona koronawirusem. Na początku lutego pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał syn królowej, książę Karol. Elżbieta spotkała się z synem, ale - wówczas - nie wykazywała objawów COVID-19. Chorobę przeszła łagodnie, choć ze względu na swój stan musiała na jakiś czas wycofać się z aktywności publicznej.

W ostatnich tygodniach coraz więcej mówiło się o coraz słabszej formie Elżbiety. W czerwcu po raz pierwszy od 1970 roku Elżbieta nie wzięła udziału w ceremonii wręczenia w Wielki Czwartek symbolicznej jałmużny osobom starszym. Królowa nie pojawiła się też na mszy wielkanocnej. Podczas uroczystości zastępowali ją następca tronu, książę Karol i jego żona, księżna Camilla. Od śmierci księcia Filippa Elżbieta coraz rzadziej pojawia się publicznie. Jednym z niewielu wydarzeń, w jakim wzięła udział w tym roku, była msza w Opactwie Westminsterskim poświęcona pamięci jej męża.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM