Elżbieta II nie żyje. Operacja "London Bridge". Procedury na wypadek śmierci królowej

Plan, znany jako operacja "London Bridge" dotyczy procedur uruchamianych z chwilą śmierci angielskiego monarchy. Obejmuje harmonogram powiadamiania o śmierci, wizytę premier rządu w katedrze św. Pawła, czy wyłączenie mediów społecznościowych rodziny królewskiej. Co się dzieje minuta po minucie i dzień po dniu, gdy dojdzie do śmierci brytyjskiej monarchini?

Etykieta powiadamiania o śmierci królowej. Ważna jest każda chwila, a wszystko ma trwać 10 min.

Pierwszym urzędnikiem, który dowiaduje się o śmierci monarchini, jest jej prywatny sekretarz. Jego zadaniem jest zakomunikować tragiczną wiadomość premier rządu, wypowiadając ustalone hasło: "Most londyński został opuszczony" (ang. London Bridge is down).

Dedykowana komórka Biura Spraw Zagranicznych przekazuje informację rządom, a premier wysyła do ministrów i pracowników rządu maila o treści "Drodzy koledzy, ze smutkiem informuję o śmierci Jej Wysokości Królowej".

Wiadomość o śmierci królowej trafia do mediów poprzez radiowy system alarmowy. Państwowa agencja mediowa wysyła oficjalny komunikat, a wtedy do połowy masztu zostają opuszczone flagi państwowe.

Wyznaczone osoby wywieszają komunikat o śmierci królowej na bramie Pałacu Buckingham. Pojawia się on też na stronie internetowej pałacu.

Cała procedura, do momentu, gdy o zdarzeniu dowiaduje się naród, nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

Ceremonie pożegnania. Flagi opuszczone do połowy masztów, blackout w internecie

Nowa premier Liz Truss przemówi na Downing Street 10 do Brytyjczyków, po czym uda się do następcy tronu, księcia Karola. Na koniec przemieści się wraz z wysokimi urzędnikami państwowymi do katedry św. Pawła.

Operacja "London Bridge down" w swojej zaktualizowanej wersji przewiduje zaciemnienie stron internetowych rodziny królewskiej. Pozostanie na nich jedynie widoczny komunikat o śmierci królowej.

Częściowo zaczernione zostaną także strony rządowe.

D-Day. Dzień śmierci królowej

Dzień śmierci królowej nazwany zostanie "D-Day". Kolejne dni będą numerowane w ustalony sposób jako D-Day+1, D-Day+2 i tak do 10 dnia, na kiedy planowany jest pogrzeb. Dzień pogrzebu jest dniem żałoby narodowej.

  • D-Day+ 2 - trumna z ciałem musi znaleźć się w Pałacu Buckingham,
  • D-Day+ 3 - następca trony rozpocznie objazd po kraju i spotka się m.in. z władzami Irlandii Północnej, Walii i Szkocji.
  • D-Day+5 trumna zostanie przewieziona do Westminster Abbey w procesji wojskowej zorganizowanej na wzór ceremonii pogrzebowej Królowej Matki,
  • D-Day+6 do D-Day+9 trumna będzie wystawiona na widok publiczny,
  • D-Day+10 trumna z ciałem królowej zostanie przetransportowana do Westminster Abbey i po dwóch minutach ciszy rozpocznie się pogrzeb.

Królowa Elżbieta II zostanie pochowana na Zamku Windsor, obok swojego męża, księcia Filipa. W pogrzebie monarchini może wziąć udział nawet milion osób.

TOK FM PREMIUM