Rodzina królewska udostępniła internetową księgę kondolencyjną po śmierci królowej Elżbiety II

Na stronie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej otwarto w nocy z czwartku na piątek wirtualną księgę kondolencyjną po śmierci królowej Elżbiety II, do której można się wpisywać poprzez formularz online.
Zobacz wideo

Jak przekazano, wybrane wiadomości zostaną później przekazane członkom rodziny królewskiej, a niektóre z nich mogą być przechowywane w Archiwum Królewskim dla potomności.

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek po południu w zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała ponad 70 lat. W chwili jej śmierci tron objął jej najstarszy syn, książę Karol, obecnie król Karol III.

Cały świat składa kondolencje po odejściu Królowej

Kondolencje rodzinie królewskiej po śmierci Elżbiety II złożyli między innymi szefowa KE Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Charles Michel, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, czy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wraz z małżonką

Prezydent Ukrainy opublikował kondolencje na Twitterze. "Z głębokim smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W imieniu narodu Ukrainy składamy szczere kondolencje rodzinie królewskiej, całemu Zjednoczonemu Królestwu i Wspólnocie Narodów w związku z tą niepowetowaną stratą. Nasze myśli i modlitwy są z wami" - napisał Wołodymyr Zełenski.

Papież Franciszek w depeszy kondolencyjnej do nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III oddał hołd jego zmarłej matce i podkreślił, że jej życie było "niestrudzoną służbę na rzecz dobra" i "przykładem poświęcenia się obowiązkowi". Franciszek dodał, że życie Elżbiety II było "niestrudzoną służbą na rzecz dobra kraju i Wspólnoty Narodów". Położył nacisk na jej "przykład poświęcenia się obowiązkowi, niezłomne świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa i mocną nadzieję w jego obietnice".

Swoje kondolencje złożył także prezydent Polski. "Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie jej brakowało i będzie pamiętana w Polsce i na całym świecie" - napisał Andrzej Duda we wpisie na Twitterze.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM