Brytyjski parlament złoży przysięgę na wierność królowi. Minuta ciszy i salwy armatnie dla uczczenia pamięci królowej

W piątek odbędzie się posiedzenie brytyjskiej Izby Gmin, podczas którego jej członkowie złożą przysięgę Karolowi III. - Nowy król spotka się z premier Lizz Trus i wygłosi pierwsze orędzie do swoich poddanych. To będzie okazja, żeby oddać hołd zmarłej królowej i nakreślić, jakie będą jego rządy, które - wszystko na to wskazuje - będą różniły się od rządów Elżbiety II - mówił w TOK FM Jakub Krupa.
Zobacz wideo

Data pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II nie została jeszcze podana, wiadomo jednak, że ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie, a później ciało monarchini zostanie złożone w kaplicy na zamku w Windsorze u boku męża, księcia Filipa.

Zmarły w kwietniu 2021 roku książę Filip pochowany został w królewskiej krypcie w kaplicy Św. Jerzego na zamku w Windsorze, ale jego ciało zostanie teraz przeniesione do znajdującej się tam kaplicy Jerzego VI. Tam pochowani zostali rodzice zmarłej w czwartek monarchini - król Jerzy VI oraz królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon.

Data pogrzebu Elżbiety II najprawdopodobniej zostanie ogłoszona jeszcze w piątek, przewiduje się, że pogrzeb odbędzie się 17, 18 lub 19 września.

Pałac Buckingham przekazał, że w piątek o 13.00 w Londynie zostaną oddane dwie serie salw armatnich - każda licząca po 96 wystrzałów, upamiętniających 96 lat życia królowej Elżbiety II.

Jedna z nich będzie miała miejsce w Hyde Parku, a druga w twierdzy Tower of London.

Poinformowano również, że w piątek o godz. 18:00 w londyńskiej katedrze Św. Pawła odbędzie się nabożeństwo żałobne, w którym oprócz członków rządu i innych zaproszonych osób, będą mogli wziąć udział zwykli ludzie. Przeznaczonych dla nich jest 2000 wejściówek.

Brytyjski parlament odda hołd królowej i złoży przysięgę nowemu królowi

Brytyjska Izba Gmin zbierze się w piątek i - co jest wyjątkową sytuacją - w sobotę, aby oddać hołd zmarłej w czwartek po południu królowej Elżbiecie II.

Jak poinformowano, posiedzenie Izby Gmin, podczas którego posłowie wyłącznie będą oddawać hołd królowej, zacznie się w piątek w południe, potrwa do godz. 22.00 i kontynuowane będzie w sobotę, również do godz. 22.00. Na początku sobotniego posiedzenia posłowie złożą przysięgę na wierność nowemu królowi Karolowi III.

Pierwsze orędzie króla Karola III

O tym, co będzie się działo w Królestwie Brytyjskim dzień po śmierci Elżbiety II, mówił na antenie Radia TOK FM dziennikarz Jakub Krupa. Rozmówca Macieja Głogowskiego podkreślił, że plany i procedury wdrażane tuż po śmierci monarchini są przygotowane do dekad i najprawdopodobniej sama Elżbieta II częściowo brała udział w ich tworzeniu. 

- Nowy król Karol III wróci z Balmoral, spotka się z premier Liz Truss i wygłosi pierwsze orędzie do swoich poddanych. To będzie okazja, żeby oddać hołd zmarłej królowej i nakreślić, jakie będą jego rządy, które wszystko na to wskazuje, będą różniły się od rządów Elżbiety II - wyjaśnił.

Autor cyklu "Z Londynu Jakub Krupa" dodał, że w najbliższych godzinach podane zostaną także informacje dotyczące żałoby narodowej i przygotowań do pogrzebu. - Będzie też pierwsza minuta ciszy, których zapewne czeka nas wiele w ciągu najbliższych tygodni, jak i hołd w południe oddany dzwonami kościelnymi między innymi w Opactwie Westminsterskim - mówił.

Dziennikarz podkreślił, że zarówno Brytyjczycy, jak i cały świat z ciekawością będą przyglądać się pierwszym krokom Karola III. - Będziemy patrzyli, jaki jest plan króla jeśli chodzi o odwiedzenie Szkocji, Karol wróci pewnie do Balmoral i do Edynburga, gdzie odbędzie się część uroczystości, zanim ciało królowej wróci do Londynu. Czeka nas też wizyta króla we wszystkich czterech narodach Zjednoczonego Królestwa, czyli w Anglii, Wali, Szkocji i Irlandii Północnej - podsumował gość TOK FM.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM