"Królowa nie żyje - niech żyje król", Karol III. Protokół żałobny, na pierwsze dni po śmierci królowej

Operacja "London Bridge" została uruchomiona zaraz po śmierci Elżbiety II. To szczegółowy protokół działań, które muszą być podjęte z chwilą śmierci monarchini. "Wszystko po to, aby złagodzić skutki zmian - powiedział TOK FM były dziennikarz BBC Maciej Czajkowski. Rozpoczęła się 12-dniowa żałoba.

"Królowa nie żyje — niech żyje król Anglii"! Książę Karol miał do wyboru 4 imiona, wybrał 1

Po śmierci Elżbiety II Brytyjczycy rozpoczęli 12-dniową żałobę. To jak będzie przebiegała i co wydarzy się każdego dnia aż do pogrzebu, zostało opracowane jako operacja "London Bridge".

Przygotowywany od lat 60. XXI planu szczegółowo opisują to, co ma się wydarzyć po śmierci królowej. Wszystko po to, aby złagodzić skutki zmian — powiedział były dziennikarz BBC Maciej Czajkowski reporterce TOK FM.

- One były weryfikowane kilkakrotnie każdego roku, bo zmieniała się scena polityczna, bo zmieniały się sytuacje społeczne. Kiedy ogłoszono, że królowa nie żyje, to nie był moment paniki — wyjaśnił Maciej Czajkowski.

W pierwszym momencie po śmierci to nie następca tronu, tylko premier rządu przejęła główną rolę w etykiecie żałobnej. Premier Liz Truss przemówiła wczoraj do Brytyjczyków sprzed siedziby rządu na Downing Street 10 i dopiero wtedy udała się do następcy tronu, księcia Karola.

Nowy król jest znany jako Karol III.

Wybranie imienia przez nowego monarchę było jego pierwszą decyzją. Jak informuje BBC, książę Karol mógł wybrać jedno ze swoich czterech imion – Charles, Philip, Arthur lub George.

Wydarzenia D-Day+1 do D-Day+3. Nowy król Anglii wstępuje na tron

Pierwszego dnia, określanego jako D-Day+1, zbiera się Rada Akcesyjna, żeby ogłosić króla Karola III nowym suwerenem.

Z protokołu żałobnego wiadomo, że dzisiaj oprócz posiedzenia Rady Akcesyjnej, zbierze się także Parlament, aby uzgodnić przesłanie kondolencyjne, deputowani złożą hołd w Izbie Gmin, a premier i gabinet spotkają się z nowym królem po południu.

W sobotę 10 września (D-Day+2), czyli trzeciego dnia po śmierci, ciało królowej Elżbiety zostanie przewiezione Londynu.

Czwartego dnia, w niedzielę 11 września (D-Day+3) król Karol III wyruszy w żałobną podróż po Wielkiej Brytanii, zaczynając od Szkocji.

Król Karol III. Ważne królewskie deklaracje

Ogłoszenie dziś Karola III królem nie oznacza szybkiej koronacji. Jak przypomina BBC, Elżbieta wstąpiła na tron w lutym 1952 roku, ale została koronowana dopiero w czerwcu 1953 roku.

Król będzie uczestniczył w drugim posiedzeniu Rady Akcesyjnej wraz z Tajną Radą. Złoży wtedy deklarację królewską i zgodnie z tradycją, przysięgę zachowania Kościoła Szkocji.

Po przysiędze zabrzmią fanfary trębaczy, po których Karol III zostanie ogłoszony nowym królem.

Ogłoszenie nastąpi z balkonu w Pałacu św. Jakuba. Dokona tego specjalny urzędnik, który zawoła „Boże chroń króla", po czym po raz pierwszy od 1952 roku zabrzmi hymn narodowy ze słowami „Boże chroń króla". Przez ostatnie 70 lat hymn narodowy zawierał słowa "Boże, chroń królową". 

D-Day+4 do pogrzebu. Każdy dzień żałoby, to nowe wydarzenia

Na czwarty dzień po śmierci Elżbiety II zaplanowana jest uroczysta procesja wojskowa z trumną królowej. To ważny moment pochówku, w którym trumna zostanie przewieziona z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego.

Szóstego odbędzie się uroczysta próba państwowego konduktu żałobnego, a następnie przez 3 dni otwarta trumna będzie wystawiona na katafalku (podwyższeniu) w środku Westminster Hall, w Pałacu Westminsterskim. Miejsce to będzie otwarte dla publiczności przez 23 godziny dziennie.

Dzień pogrzebu według protokołu jest "Dniem Żałoby Narodowej".

Odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. W południe tego dnia cały kraj na dwie minuty zamilknie, oddając cześć zmarłej królowej. Ciało królowej zostanie złożone do grobu na Zamku Windsor, obok jej męża, księcia Filipa. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM