"Biegające dywany" Elżbiety II. Psy corgi są wyjątkowo rodzinne i przyjacielskie

Corgi - psiaki królowej. Elżbieta II kochała tę rasę od dzieciństwa. Towarzyszyły monarchini nawet podczas międzynarodowych spotkań na najwyższym szczeblu. To wyjątkowo rodzinna i empatyczna rasa - przekonują hodowcy.

Jaki los czeka psy królowej Elżbiety II? Znalazły już nowy dom

Jak informuje BBC, trzema ukochanymi zwierzętami zmarłej królowej brytyjskiej zajmą się książę Andrzej i jego była żona. Dwa psy rasy corgi Muick i Sandy, a także krzyżówka corgi z jamnikiem o imieniu Candy trafią do syna królowej oraz do Sarah Ferguson.

Welsh corgi pembroke. Elżbieta II uwielbiała tę rasę od młodości

Brytyjska monarchini już od dzieciństwa była wielką miłośniczką psów rasy welsh corgi pembroke. Jak czytamy na stronie BBC.com, Elżbieta II pokochała ją już w 1933 roku, kiedy była siedmioletnią dziewczynką. W tamtych czasach niektórzy z jej przyjaciół posiadali takie psiaki i przyszła królowa także o nich marzyła. 

Psy rasy corgi były bardzo popularne w Walii w czasach młodości Elżbiety II, w Anglii za to stanowiły pewną nowość. Ojciec Elżbiety znalazł jednak angielską hodowlę w Rozavel w Surrey. Zwrócił się do jej właścicielki Thelmy Gray z prośbą o wybór trzech szczeniąt dla swojej rodziny. Jak głosi anegdota, jeden z zakupionych psiaków o imieniu Dookie nie był specjalnie lubiany, szczególnie przez osoby odwiedzające pałac księcia Yorku. Podobno zachowywał się okropnie i wszystkich gryzł.

Już w 1936 r. odnotowano wyraźny wzrost liczby rejestracji rasy welsh corgi pembroke w Anglii. Jeszcze większy zauważono w 1944 roku, kiedy w pałacu pojawiła się suczka Susan – czytamy na stronie BBC.

Psy królowej Elżbiety stały się częścią jej wizerunku. Towarzyszyły jej wszędzie, miały też pełną swobodę poruszania się po królewskim pałacu. Podobno księżna Diana nazywała je "biegającymi dywanami". Corgi uczestniczyły nawet w spotkaniach, na których gościli politycy z innych krajów. 

Corgi - psiaki królowej. Książka o miłości monarchini do tych zwierząt podbiła serca Brytyjczyków

W 2018 roku powstała książka poświęcona królewskim psom "All the Queen’s Corgis" ("Wszystkie Corgi Królowej"), którą można obecnie dostać na Amazonie w wersji elektronicznej. W jednej z recenzji czytamy: „Właściwie to poważna książka, ale kilka razy śmiałam się z niej głośno w metrze. Wszystkie mamy powinny otrzymać jeden na Boże Narodzenie".

Autorka tej publikacji, Penny Junor napisała: "psy i konie to jej pasja i to właśnie z nimi i ludźmi, którzy tę pasję podzielają, naprawdę odpoczywa. Konie to gra bogaczy, a psy nie. Są świetnym niwelatorem różnic, przyciągają ludzi ze wszystkich środowisk, a przez lata królowa nawiązała silne i szczere przyjaźnie z wieloma innymi miłośnikami psów".

Rasa psa corgi. Jak wygląda?

Corgi to nieduże czworonogi o krępej budowie i wydłużonym jak u jamników tułowiu. Mają szeroką klatkę piersiową, krótkie i mocne łapy, dużą głowę przypominającą tę lisią oraz szeroko rozstawione, duże uszy zaokrąglone na końcach. 

Cechą charakterystyczną tej rasy jest dwuwarstwowa okrywa włosowa, która świetnie chroni przed wilgocią, deszczem i zimnem.

Psy rasy corgi mogą mieć umaszczenie:

  • rude,
  • śniade,
  • płowe,
  • czarne podpalane - z białymi łatami lub bez nich.

Dorosły welsh corgi pembroke mierzy od 25 do 30 cm i waży 9-12 kg.

Psy rasy corgi: nieduże czworonogi o rodzinnym usposobieniu

Mały pies wielki duchem o niezwykle pogodnym usposobieniu – tak piszą hodowcy o rasie corgi. To podobno zwierzęta bardzo empatyczne, rodzinne i inteligentne, lubią dzieci. Co istotne, jest to rasa powstała bez ingerencji człowieka. 

Rasa welsh corgi dzieli się tak naprawdę na dwie rasy: 

  • welsh corgi cardigan,
  • welsh corgi pembroke.

Do Polski psy rasy corgi trafiły dopiero w 1979 roku i są obecnie hodowane w naszym kraju. 

Rasa psa corgi. Cena zwala z nóg

Ponieważ corgi to bardzo rodzinne psy, lubiące także dzieci, mają wielu miłośników. Warto wiedzieć, że cena hodowlana czworonogów tej rasy jest dość wysoka – za szczeniaka zapłacimy obecnie 4000-6000 złotych. 

TOK FM PREMIUM