"W obwodzie charkowskim wyzwoliliśmy prawie 400 miejscowości". Najnowsze dane o ukraińskiej ofensywie

Ukraińskie siły odbiły z rąk wojsk rosyjskich prawie 400 miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Praktycznie co kilkanaście godzin zmienia się bilans ukraińskiej ofensywy na wschodzie kraju. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała najnowsze informacje.  "Od 6 września w obwodzie charkowskim wyzwolono: ok. 8500 km kwadratowych, 388 miejscowości, ok. 150 tys. ludzi" - napisała na Facebooku.

Malar zaznaczyła, że obecnie łączna długość linii frontu to 2500 km - na 1300 km z nich trwają aktywne działania zbrojne.

Rosyjski ostrzał miast odpowiedzią na sukcesy ukraińskiej armii

Odpowiedzią Rosjan na te sukcesy jest ostrzał celów cywilnych. Jak poinformował w środę Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, rosyjskie wojsko ostrzelało ośmioma pociskami manewrującymi miasto Krzywy Róg w środkowej Ukrainie. Zniszczone zostały m.in. obiekty infrastruktury wodnej.

"To zamach terrorystyczny na naszych ludzi, wobec konkretnego miasta" - napisał Tymoszenko w serwisie Telegram. "Cel jest jasny - to próba spowodowania sytuacji nadzwyczajnej. Nie obchodzi ich, czy ludzie zostaną bez wody, czy miasto znajdzie się pod wodą" - ocenił doradca prezydenta Ukrainy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM