Majątek Karola III. Król Wielkiej Brytanii odziedziczył po matce prawdziwą fortunę

Następca królowej Elżbiety II, czyli jej syn Karol III odziedziczył po swojej matce nie tylko tron i królewskie przywileje, ale także ogromny majątek oraz . wszystkie nieoznakowane łabędzie w Królestwie. Swój dotychczasowy tytuł księcia Kornwalii wraz z przynależnym do niego majątkiem przekazał zaś swemu następny - księciu Williamowi.

Majątek rodziny królewskiej. Co Karol III odziedziczył po matce?

Po śmierci królowej Elżbiety II tron wraz z przywilejami i królewskim majątkiem przypadł jej następcy, czyli księciu Karolowi, a obecnie już królowi Karolowi III.

Osobisty majątek królowej Elżbiety II wyceniany był na ok. 370 milionów funtów. W jego skład wchodzą liczne posiadłości, pałace i zamki (w tym zamek Balmoral w Szkocji, Sandringham House w Anglii i  księstwo Lancaster), ale także wartościowa kolekcja dzieł sztuki, cennych kapeluszy czy stadnina koni. 

Obejmując tron, król Karol III przejął także cały majątek rodziny królewskiej, czyli tzw. Crown Estate wart ok 16,5 mld funtów (to 19 mld dolarów). W jego skład wchodzą między innymi pałac Buckingham, zamek w Windsorze, nieruchomości w centrum Londynu oraz tereny morskie wokół Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Majątkiem królewskim zarządza dyrektor naczelny i komisarze mianowani przez monarchę z rekomendacji premiera.

Zyski z majątku królewskiego monarcha przekazuje rządowi. W zamian otrzymuje tak zwany Sovereign Grant, czyli sumy pieniędzy z budżetu państwa wypłacanej corocznie władcy przez rząd w celu sfinansowania jego urzędowych obowiązków. W roku podatkowym 2021/22 wyniosła ona 86,3 mln funtów 

Rodzina królewska posiada także prywatny majątek, którego wartość jest pilnie strzeżoną tajemnicą.

Nie tylko majątek. Król Karol III odziedziczył po Królowej Elżbiecie III także łabędzie

Prawo mówiące o tym, że władca Wielkiej Brytanii jest właścicielem wszystkich nieoznakowane łabędzi pływających na otwartych wodach Królestwa zostało ustanowione jeszcze w 1189 roku za panowania króla Ryszarda Lwie Serce. W Średniowieczu na łabędzie polowano, ich mięso było przysmakiem. Piór używano do pisania, a puchu - do wytwarzania kołder i poduszek. 

Obecnie na łabędzie nikt już nie poluje, a brytyjski monarcha jest jedynie symbolicznie ich właścicielem. Opieką nad ptakami zajmują się bowiem dwie firmy: Vintners (zrzeszająca winnice) i Dyers (towarzystwa farbiarzy). 

Majątek księcia Kornwalii Karol przekazał teraz synowi

Zanim Karol przejął po matce tron, przez lata pełnił funkcję Księcia Kornwalii i zarządzał prywatnym majątkiem Księstwa Kornwalii. Według prawa bowiem funkcja ta przypada pierwszemu w kolejce następcy tronu. 

Scheda, jaką William przejął od ojca obejmuje grunty i nieruchomości zajmujące prawie 140 tys. akrów w południowo-zachodniej Anglii. Majątek ten, którego założycielem w XIV wieku był król Edward III w 1337 roku, jak podaje CNN obecnie wart jest ok. 1 miliarda funtów.

William, podobnie jak jego ojciec nie może sprzedawać ziem należących do majątku, czerpie jednak zyski z ich dzierżawy i wynajmu. Brytyjskie media donoszą, że Karol bardzo dużą wagę przykładał do zarządzania majątkiem powiększając go o ok. 50%. 

Według strony internetowej księcia Walii, Karol zarabiał ponad 20 milionów funtów rocznie za pośrednictwem księstwa. Teraz dochody te przejął książę William.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM