"Rosja już twarzy nie ma". Gen. Różański: Celem Putina jest eksterminacja Ukraińców

Pod wyzwolonym Iziumem Ukraińcy odnaleźli zbiorowe mogiły z co najmniej 445 zabitymi przez Rosjan. - To pokazuje barbarzyństwo armii Putina. Nie chodzi o to, że pojedynczy, sfrustrowany żołnierz z zaburzeniami emocjonalnymi dokonuje czynu niegodnego. To świadome działanie, którego celem jest eksterminacja ukraińskiego społeczeństwa na zajętych terenach - mówił w TOK FM gen. Mirosław Różański.
Zobacz wideo

Po wyzwoleniu Iziumu spod okupacji rosyjskiej Ukraińcy odnaleźli 450 groby. Agencja Reutera ocenia, że mogą być największym masowym pochówkiem podczas wojny w krajach europejskich - od czasu konfliktów w byłej Jugosławii w latach 90. W tych mogiłach są zarówno mieszkańcy, którzy zginęli w ostrzałach rakietowych miasta, zabici żołnierze ukraińscy, jak i - w pewnej części - ludzie, którzy padli ofiarą tortur.

Wśród pochowanych w masowych mogiłach znalazła się 6-letnia Ołesia i jej rodzice – poinformował szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, publikując zdjęcie grobów spod Iziumu. Jak dodał, Rosja zabija Ukraińców całymi rodzinami.

- To pokazuje barbarzyństwo armii rosyjskiej. Nie chodzi o to, że pojedynczy, sfrustrowany żołnierz z zaburzeniami emocjonalnymi dokonuje czynu niegodnego. To świadome działanie, którego celem jest eksterminacja ukraińskiego społeczeństwa na zajętych terenach. Widzimy, że polityka Putina i jego dowódców wojskowych jest pozbawiona człowieczeństwa. Liczę, że finał tego będzie przed trybunałami i wszyscy, którzy są odpowiedzialni za te zbrodnie, zostaną osądzeni oraz skazani – mówił w TOK FM gen. rezerwy Mirosław Różański, prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju STRATPOINTS.

Zdaniem eksperta zbrodnie na cywilach w Ukrainie pokazują cynizm Putina. Przypomniał, że jeszcze niedawno, w rozmowie z przywódcą Indii, prezydent Rosji mówił, iż jak najszybciej chce zakończyć wojnę. - Podkreślał, że to strona ukraińska nie jest do tego gotowa. A mówił to, gdy dopuszczał się barbarzyństwa na zajętych terenach w Ukrainie. Dlatego każda taka odkryta zbrodnia umacnia Wołodymyra Zełenskiego i społeczeństwo ukraińskie w przeświadczeniu, że tę wojnę można zakończyć tylko przez wyparcie Rosji z terenów przez nią okupowanych – stwierdził w rozmowie z Karoliną Głowacką.

W ocenie gen. Różańskiego Zachód powinien wspierać prezydenta Ukrainy w osiągnięciu tego celu, a nie dążyć do rozwiązań, które pozwoliłyby Rosji zachować twarz. - Rosja już twarzy nie ma. Pokazują to właśnie ujawnione zbrodnie – podkreślił. - Zwycięstwo Ukraińców jest możliwe, gdy Zachód będzie ich wspierał i kiedy będą działały sankcje nałożone na Rosję – podsumował gość TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM