Pogrzeb Elżbiety II. Oficjalne uroczystości przez cały poniedziałek [HARMONOGRAM]

Zakończyło się wystawienie na widok publiczny trumny z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w poniedziałek o godz. 6.30 londyńskiego czasu (godz. 7.30 w Polsce) zamknięto wejście do Westminster Hall, gdzie trumna pozostawała od środowego popołudnia. Przedstawiamy harmonogram pogrzebu Elżbiety II.
Zobacz wideo

Przedstawiamy harmonogram wydarzeń zaplanowanych na poniedziałek w związku ze śmiercią brytyjskiej królowej Elżbiety II i objęciem tronu przez króla Karola III. Wszystkie godziny są podane według czasu polskiego.

  • o 7.30 kończy się wystawienie na widok publiczny w Westminster Hall trumny z ciałem Elżbiety II.
  • o 11.44 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne.
  • o 12.00 początek nabożeństwa żałobnego w Opactwie Westminsterskim.
  • o 13.15, po zakończeniu nabożeństwa, kondukt z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszy z Opactwa Westminsterskiego ulicami Londynu w kierunku Wellington Arch.
  • o 14.00 trumna po dotarciu do Wellington Arch zostanie przeniesiona do karawanu, którym będzie przetransportowana do zamku w Windsorze.
  • o 16.06 karawan z trumną dotrze do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego, po czym trumna zostanie przeniesiona w procesji do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.
  • o 17.00 w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze zacznie się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego, ok. 17.30, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie opuszczona do krypty królewskiej.
  • o 20.30 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Transmisje w wielu krajach

Transmisję z poniedziałkowych uroczystości pogrzebowych brytyjskiej królowej Elżbiety II można będzie obejrzeć w wielu miejscach publicznych w całym Zjednoczonym Królestwie.

Pogrzeb pokaże sieć kin Vue, Curzon oraz Arc. "To bezpłatne wydarzenie, ale wstępna rezerwacja miejsca jest niezbędna. Podczas transmisji pogrzebu nie będą odbywały się żadne inne pokazy" - napisała sieć kin Arc na Twitterze.

Wielkie ekrany będą ustawione też na placach, w parkach i świątyniach. Pojawią się one m.in. w jednym z parków królewskich niedaleko Pałacu Buckingham - Hyde Parku.

Katedry w Bradford, Chester, Guildford, Manchesterze, Norwich oraz Winchester również będą wyświetlać uroczystości. Ekrany będą wystawione m.in. w takich miastach jak Hull, Manchester, Leeds, Ipswich oraz Coventry. W Birmingham ekran będzie ustawiony na Centenary Square. - Dotarcie do stolicy nie będzie ani łatwe, ani tanie. Dlatego też plac będzie lokalnym, łatwo dostępnym miejscem, gdzie ludzie będą mogli oddać się zadumie - powiedział szef rady miejskiej w Birmingham Ian Ward, cytowany przez dziennik "Guardian".

Wiele brytyjskich stacji telewizyjnych, w tym BBC, ITV oraz Sky News, będzie prowadzić transmisję uroczystości pogrzebowych od początku do końca. W niektórych pubach, które pomimo poniedziałkowego święta bankowego pozostaną otwarte, będzie można śledzić pogrzeb brytyjskiej monarchini. Dotyczy to na przykład lokali należących do grupy Stonegate, największego właściciela pubów w Zjednoczonym Królestwie.

Szacuje się, że uroczystości będą największym wydarzeniem telewizyjnym w historii. Na całym świecie może je śledzić nawet 4 miliardy osób, tj. połowa globalnej populacji.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Długa lista gości

Prócz brytyjskiej rodziny królewskiej, przyjaciół i najbliższych współpracowników Elżbiety II, a także dworzan, na pogrzeb królowej zostało zaproszonych około 500 zagranicznych dygnitarzy. Lista osób, które wezmą udział uroczystościach, ulegała zmianom w ostatnich dniach - niektóre decyzje co do składu zagranicznych delegacji zostały podjęte dopiero w sobotę.

Monarchowie:

Swój udział w pogrzebie potwierdzili monarchowie z Belgii (król Filip i królowa Matylda), Holandii (król Willem-Alexander, królowa Maksyma oraz była królowa Beatrix), Hiszpanii (król Filip i królowa Letycja), a także Norwegii, Szwecji, Danii i Monako.

W sobotę do Londynu wyruszył również cesarz Japonii Naruhito z cesarzową Masako. Jest to pierwsza zagraniczna wizyta cesarza od wstąpienia na japoński tron w 2019 roku. Tradycyjnie japońscy monarchowie nie biorą udziału w pogrzebach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wyjątek, który uczynią Naruhito i jego małżonka w przypadku pogrzebu królowej Elżbiety II, jest wyrazem bliskich więzi łączących obie rodziny, królewską i cesarską.

Prezydenci i premierzy:

W pogrzebie wezmą również udział szefowie rządów krajów brytyjskiej Wspólnoty Narodów; w niektórych z nich monarcha brytyjski wciąż jest głową państwa.

Na uroczystościach pojawią się premierzy Australii (Anthony Albanese), Kanady (Justin Trudeau) i Nowej Zelandii (Jacinda Ardern). Udział ma w nich wziąć też premier Bangladeszu Sheikh Hasina oraz prezydent Sri Lanki Ranil Wickremesinghe. Z kolei Indie będzie reprezentowała prezydent Draupadi Murmu.

Na pogrzebie królowej pojawią się też m.in. głowy państw z Niemiec, Włoch i Francji. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą w niedzielę udaje się do Londynu. Prezydent ma spotkać się z nową brytyjską premier Liz Truss, a także oddać hołd królowej Elżbiecie II przy trumnie wystawionej w Westminster Hall.

Jak doniosły przed kilkoma dniami brytyjskie media, Ukrainę będzie reprezentować pierwsza dama Olena Zełenska, która od razu po uroczystościach uda się w drogę powrotną na Ukrainę. Z kolei w imieniu Unii Europejskiej do Londynu przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Ambasada Arabii Saudyjskie potwierdziła obecność następcy tronu Mohammeda bin Salmana, co zostało skrytykowane w brytyjskiej prasie w związku z jego rolą w zabójstwie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w 2018 roku.

Stany Zjednoczone i Chiny:

Największe światowe mocarstwa, tj. Stany Zjednoczone i Chiny, będą reprezentowane na różnych poziomach. Przywódca Chin Xi Jinping otrzymał zaproszenie na pogrzeb, jednak wywołało to falę krytyki w Wielkiej Brytanii, m.in. w związku z traktowaniem mniejszości ujgurskiej w Chinach. Pekin poinformował jednak w sobotę, że kraj będzie reprezentował wiceprezydent Wang Qishan.

Z kolei ze Stanów Zjednoczonych już w sobotę przybył prezydent Joe Biden ze swoją małżonką Jill; późnym wieczorem samolot Air Force One wylądował na lotnisku Stansted pod Londynem. W niedzielę para prezydencka będzie modlić się przy trumnie królowej w Westminster Hall i zostanie przyjęta przez Karola III w Pałacu Buckingham.

Choć większość zagranicznych gości w tym monarchowie - mają przybyć do Opactwa Westminsterskiego eksportowanymi autobusami, to dla Bidena zrobiono wyjątek i pozwolono mu przybyć jego opancerzoną limuzyną.

Brak zaproszeń:

Wśród państw, które nie otrzymały zaproszenia na pogrzeb królowej, są Syria, Wenezuela, Afganistan i Birma. Z powodu ataku na Ukrainę zaproszenia nie otrzymali również prezydenci Rosji i Białorusi.

Jak podaje BBC, nie zaproszono również głów państw Korei Północnej i Nikaragui; kraje te mogą za to być reprezentowane podczas uroczystości przez ich ambasadorów. Również na poziomie ambasadora ma być reprezentowany Iran.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez lat 70. Jej poniedziałkowy pogrzeb będzie jednym z największych zebrań przywódców państw w jednym miejscu w historii Wielkiej Brytanii. Na całym świecie uroczystości ma śledzić nawet 4 miliardy osób, tj. połowa globalnej populacji.

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM