Sześciu niechcianych na pogrzebie królowej. Komu odmówiono uczestnictwa w uroczystościach?

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Londynie. Udział w nich wzięła rodzina królewska i ponad 2000 gości z kraju i całego świata. Niektórym głowom państwa odmówiono jednak uczestnictwa w pogrzebie brytyjskiej monarchini.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Nabożeństwo w Londynie

W londyńskim Opactwie Westminsterskim odbyło się nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Wzięli w nim udział członkowie rodziny królewskiej i ponad 2000 gości – w tym 500 prezydentów, głów państw oraz monarchów. To jedno z największych zgromadzeń członków rodziny królewskiej i polityków, jakie miały miejsce w Wielkiej Brytanii od dziesiątków lat.

Goście z całego świata na pogrzebie królowej. Elżbietę II żegnali rodzina, przyjaciele, damy dworu i głowy państw

Jak informuje BBC, w pogrzebie królowej Elżbiety II uczestniczyły rodziny królewskie z całej Europy:

- król Belgii Filip i królowa Matylda,

- król Holandii Willem-Aleksander i jego żona, królowa Maxima, wraz ze swoją matką, byłą królową Holandii księżniczką Beatrix,

- król Filip i królowa Letizia z Hiszpanii,

- rodziny królewskie Norwegii, Szwecji, Danii i Monako.

Wśród gości w Londynie byli także premierzy, prezydenci i inni przywódcy krajów z całej Europy oraz świata, w tym John Biden z małżonką, premierzy Australii, Nowej Zelandii i Kanady, jak również liderzy krajów zrzeszonych we Wspólnocie Narodów. 

Kontrowersyjni goście zaproszeni na pogrzeb królowej. Wśród nich prezydent Chin oraz książę Arabii Saudyjskiej

Zaproszenie na uroczystości pogrzebowe królowej otrzymał prezydent Chin Xi Jinping, jednak decyzja została skrytykowana przez część posłów brytyjskiego parlamentu – chiński rząd jest w Wielkiej Brytanii krytykowany za to, jak w Chinach traktowana jest mniejszość ujgurska – donosi BBC. W sobotę rząd tego kraju potwierdził, że w pogrzebie weźmie udział wiceprezydent kraju Wang Qishan.

Na uroczystości do Londynu zaproszono również księcia Arabii Saudyjskiej Mohammeda Bin Salmana, który został oskarżony o zlecenie w 2018 r. zabójstwa dziennikarza saudyjskiego Jamala Khashoggi. Byłaby to jego pierwsza wizyta w Wielkiej Brytanii od czasu tego zdarzenia. Jednak już w niedzielę Reuters podał, że nie oczekuje się, iż Salman pojawi się w Londynie 19 września.

Jak podały źródła pałacu Whitehall, z powodu objęcia międzynarodowymi sankcjami, Islamską Republikę Iranu reprezentują na uroczystości jedynie przedstawiciele ambasady. Podobna decyzja zapadła w sprawie Korei Północnej oraz Nikaragui.

Zaproszenie na pogrzeb królowej Elżbiety II otrzymał za to przywódca wojskowy Sudanu, gen. Abdel Fattah al-Burhan – mimo zarzutów o łamanie praw człowieka w jego rządzie. 

Ich nie zaproszono na uroczystości pogrzebowe królowej! Przywódcy państw pominięci protokołem

Jak podała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, brytyjskie MSZ poinformowało ambasadę rosyjską w Londynie, że „powstrzyma się od wysyłania zaproszeń do strony rosyjskiej, w tym do kierownictwa rosyjskiej ambasady, na uroczystości pogrzebowe w dniu śmierci. królowej Elżbiety II". Stało się to po tym, jak prezydent Władimir Putin wysłał telegram do króla Karola III, w którym wyraził kondolencje z powodu śmierci matki, życząc mu „odwagi i wytrwałości w obliczu tej ciężkiej, nieodwracalnej straty".

- Brytyjczycy jako pretekst do tego kroku podali trwającą rosyjską specjalną operację wojskową na Ukrainie – napisała Zacharowa w oświadczeniu cytowanym przez brytyjski Business Insider.

Kreml podał następnie oficjalną informację, iż rosyjski prezydent nigdy nie zamierzał uczestniczyć w pogrzebie.

Jak podało CNN, z powodu wojny w Ukrainie nie zaproszono także przedstawicieli Białorusi.

Z kolei z powodu zeszłorocznego wojskowego zamachu stanu, na pogrzebie królowej nie będzie dyplomatów z Myanmaru.

Jak poinformowało BBC, wśród niezaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele Syrii, Wenezueli i Afganistanu. 

TOK FM PREMIUM