Czy to pewne? Na Marsie istniało kiedyś życie. Fenomenalne odkrycie łazika Perseverance

Te odkrycia przybliżą mieszkańców Ziemi do Czerwonej Planety. Kolejne badania łazika Perseverance pokazały ślady związków organicznych, które mogą być dowodem na istnienie życia na Marsie. Zdobyte próbki materii organicznej mają szansę umożliwić w przyszłości życie ludzi na tej planecie.

Skarby nauki znalezione na Marsie. Należący do NASA łazik Perseverance trafił na niezwykłe miejsce 

Należący do NASA łazik Perseverance zbiera próbki rdzeni skalnych na Marsie. Maszyna pracuje na obszarze od dawna uważanym przez naukowców za najlepsze miejsce na znalezienie śladów życia mikrobiologicznego, jakie istniało dawniej na czerwonej planecie. Łazik zebrał ostatnio cztery próbki z krateru Jezero.

- Wybraliśmy krater Jezero do badań, ponieważ uważaliśmy, że ma on największą szansę na dostarczenie nam naukowo doskonałych próbek – a teraz wiemy, że wysłaliśmy łazik we właściwe miejsce – powiedział naukowiec z NASA. 

Jak czytamy w poście opublikowanym na Twitterze, najnowsze odkrycia to "prawdziwa skrzynia skarbów nauki". 

 Krater Jezero i delta dawnej rzeki. Tu NASA odkrywa największe skarby Marsa

Krater Jezero znajduje się na obszarze dawnego jeziora i delty uchodzących do niego rzek, które istniały tu ok. 3,5 mld lat temu. Perseverance badał już wcześniej skały osadowe delty, które tworzyły się, gdy cząsteczki o różnej wielkości osiadły w niegdyś wodnym środowisku. Odnalazł wtedy skały magmowe, które tworzą się pod wpływem aktywności wulkanicznej. 

- Delta, ze swoimi różnorodnymi skałami osadowymi, pięknie kontrastuje ze skałami magmowymi powstałymi w wyniku krystalizacji magmy – powiedział Ken Farley z Caltech w Pasadenie w Kalifornii, naukowiec pracujący przy projekcie Perseverance. „Dokonane tu odkrycia zapewniają nam bogate zrozumienie historii geologicznej oraz zróżnicowany zestaw próbek. Na przykład znaleźliśmy piaskowiec, który zawiera piasek i fragmenty skał powstałe daleko od krateru Jezero, a także mułowiec zawierający intrygujące związki organiczne".

Szczególnie interesujący dla naukowców jest wspomniany mułowiec, który najprawdopodobniej uformował się w czasach, kiedy w słonym jeziorze krateru Jezero – które wyparowało miliardy lat temu – osiadło błoto i piasek.

Grzbiet Dzikiego Kota i Grzbiet Skinnera. To bogate w minerały skały liczące miliardy lat

Łazik Perseverance bada obecnie dwa miejsca w kraterze Jezero: Grzbiet Dzikiego Kota i Grzbiet Skinnera. Ten pierwszy jest skałą o szerokości około 1 metra, która prawdopodobnie uformowała się miliardy lat temu, gdy błoto i drobny piasek osiadły w parującym słonym jeziorze. 20 lipca 2022 łazik starł część jego powierzchni Wildcat Ridge, aby móc przebadać skład skały. 

Analiza wykazała, że próbki zawierają cząsteczki organiczne, które są prawdopodobnie minerałami siarczanowymi, jakie często występują w warstwach skał osadowych, przechowując ważne informacje o środowisku wodnym, w którym powstały.

Historię najnowszych badań marsjańskiego łazika przybliża film opublikowany na You Tube:

 

Marsjański łazik Perseverance. Co to takiego?

Perseverance to planetarny łazik misji NASA o nazwie Mars 2020, której celem jest zbadanie marsjańskiego krateru Jezero. Perseverance (z ang. Wytrwałość) ma na pokładzie siedem urządzeń do prowadzenia naukowych i technologicznych badań na Czerwonej Planecie.

Marsjański łazik wylądował na Marsie 18 lutego 2021 r., pod koniec lipca zaczął pobieranie pierwszej próbki skał. Łazik ma poszerzyć wiedzę o tym, jak w przyszłości będzie można wykorzystywać zasoby naturalne dostępne na powierzchni Czerwonej Planety po dotarciu na nią ludzi. Prowadzone oświadczenia pomogą inżynierom dowiedzieć się m.in. jak na Marsie produkować tlen do oddychania.

TOK FM PREMIUM