Wakacje na Księżycu to twoje marzenie? Wkrótce będzie to możliwe...w Dubaju

W Dubaju powstanie jeden z najbardziej śmiałych projektów architektonicznych na świecie. Ma umożliwić doświadczenie przebywania na Księżycu tym, których nigdy nie będzie stać na prawdziwą podróż w Kosmos. Imponujących rozmiarów wierna replika Srebrnego Globu ma stanąć w ciągu czterech lat.

Księżyc w centrum Dubaju? Kto bogatemu zabroni

Dubaj jest miastem znanym z kosztownych i niezwykłych projektów architektonicznych. To w tym mieście stoi najwyższy wieżowiec świata (ukończony w 2020 r. w Burdż Chalifa), czy znane chyba każdemu, sztucznie usypane Wyspy Palmowe.

Teraz w Dubaju ma powstać wart 5 miliardów dolarów budynek będący wierną repliką prawdziwego Księżyca. Poza strefą hotelowo-wypoczynkową, mieszkalną oraz handlową, ma się w nim znaleźć także przestrzeń treningowa dla astronautów oraz miejsce do badań nad przestrzenią kosmiczną – podaje Arabian Business.

- W świecie zduplikowanych kwadratowych pudełek oraz powtarzalnej architektury i designu, jakże pouczające jest być świadkiem spektakularnego budynku o globalnym znaczeniu! Witamy na Księżycu – chwali się na Facebooku firma Moon World Resorts Inc., która chce postawić w Dubaju replikę Srebrnego Globu.

MWR planuje w sumie budowę czterech takich księżycowych ośrodków na całym świecie – po jednym w każdym z następujących regionów: Ameryce Północnej, Europie, MENA (rejon Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej) oraz Azji.

Szaleństwo czy rzeczywistość? Wielki "księżyc" ma powstać w cztery lata

Założyciele spółki Moon World Resorts Inc. i pomysłodawcy tego księżycowego projektu – Sandra G. Matthews i Michael R. Henderson – mają bardzo ambitne plany: chcą, aby budynek powstał w ciągu 48 miesięcy. Ma mieć wysokość 224 metrów – czyli prawie tyle, co warszawski Pałac Kultury i Nauki.

W środku tej wyjątkowej budowli ma się znaleźć ogromny hotel z blisko czterema tysiącami apartamentów, przestrzeń handlowa oraz welness, klub nocny, centrum eventowe i wiele innych atrakcji. Goście będą mogli zarezerwować jedną z 300 prywatnych butikowych rezydencji, nazywanych podniebnymi willami („Sky Villas"), które będą się znajdować w głównym budynku. Kupując zaś taką willę, otrzyma się dostęp do prywatnego klubu księżycowego.

Dubajski spacer po Księżycu i platforma szkoleniowa dla astronautów

Wokół Srebrnego Globu ma powstać tzw. "kolonia księżycowa", której wnętrza mają odzwierciedlać prawdziwą powierzchnię naturalnego satelity Ziemi – umożliwiając "zwykłym" ludziom doświadczenie przebywania w Kosmosie. Inwestorzy oczekują, że będą mogli umożliwić takie doświadczenie 2,5 mln gości rocznie.

To nie wszystko. Ośrodek planuje zainwestować w najnowocześniejszą architekturę, inżynierię i technologię, dzięki którym w środku znajdzie się prywatna platforma szkoleniowa, nazywana na razie tajemniczo „mosiężnym wahadłowcem". Będą mogły z niej skorzystać różne agencje kosmiczne i ich astronauci.

Moon Dubaj zmieni oblicze miasta i całych Emiratów? „Umieści flagę ZEA na czele eksploracji Kosmosu"

Według pomysłodawców z Moon World Resorts Inc. inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarki Emiratów Arabskich w takich sektorach jak:

  • hotelarstwo,
  • rozrywka,
  • edukacja,
  • technologia,
  • ochrona środowiska,
  • turystyka kosmiczna.

- Będzie największym i odnoszącym największe sukcesy współczesnym projektem turystycznym w całym regionie MENA, podwajającym coroczne wizyty turystyczne w Dubaju – powiedzieli Mathews i Henderson. Według nich projekt „umieści flagę ZEA na czele eksploracji Kosmosu" i skłoni miliony entuzjastów podróży kosmicznych na całym świecie do odwiedzin w stolicy Emiratów Arabskich.

Kiedy początek budowy? Na razie trwają poszukiwania inwestorów

Obecnie spółka księżycowa do 2023 roku ma odbyć serię podróży, podczas których Sandra G. Matthews i Michael R. Henderson pokażą swój projekt potencjalnym licencjobiorcom regionalnym. Jeden z takich pokazów ma się odbyć w ZEA, a kolejne m.in. w Kuwejcie, Katarze, Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej.

TOK FM PREMIUM