"Kolejna eskalacja w putinowskiej wojnie". Apel szefa NATO ws. pseudoreferendów w Ukrainie

Planowane pseudoreferenda dotyczące przyłączenia okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji stanowią "kolejną eskalację w putinowskiej wojnie"; świat musi zareagować na to rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego - oświadczył we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg.
Zobacz wideo

Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, zamierzają przeprowadzić w dniach 23-27 września pseudoreferenda, mające na celu włączenie tych okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej. Podobny zamiar ogłosili rosyjscy namiestnicy w częściowo okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy.

W komentarzu na Twitterze sekretarz generalny NATO podkreślił, że rosyjskie pseudoreferenda są sprzeczne z prawem.  "Nie zmienią one natury agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. To kolejna eskalacja putinowskiej wojny" - napisał Stoltenberg.

Szef NATO zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, by "potępiła to rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego i wzmocniła wsparcie dla Ukrainy".

O komentarz w tej sprawie pytany był w Nowym Jorku, przed rozmową z ambasador USA przy ONZ, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. - Rosjanie mogą robić, co chcą. To niczego nie zmieni - powiedział. 

Na stronie internetowej resortu, którym kieruje Kułeba, pojawiło się jednoznaczne stanowisko: "Ukraina uważnie śledzi plany przeprowadzenia przez Federację Rosyjską tzw. "referendów" na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. (…) Nie będą one miały żadnych konsekwencji prawnych i nie będą miały wpływu ani na integralność administracyjno-terytorialną Ukrainy, ani na uznawanie jej granic przez społeczność międzynarodową".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM