Utajniony punkt dekretu Putina. Zmobilizowanych może zostać nawet 1 mln Rosjan

Utajniony punkt dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina pozwala ministerstwu obrony na mobilizację miliona osób - pisze w czwartek niezależny portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na źródło w administracji prezydenta. Oficjalnie władze mówią o 300 tys. osób.
Zobacz wideo

Media niezależne już w środę - po orędziu Władimira Putina - zwróciły uwagę, że opublikowany skan dekretu prezydenta w sprawie "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą zawiera nieujawniony fragment. "W opublikowanej na stronie internetowej Kremla treści dekretu punkt 7. został pominięty, a w wersji przedstawionej na państwowym portalu prawnym (odpowiednik Dziennika Ustaw) jest ukryty i oznaczony jako 'do użytku służbowego'" – podkreślił portal Meduza.

Rozmówca Nowej Gaziety przekazał, że początkowo omawiano pomysł oznaczenia jako "do użytku służbowego" całej treści dokumentu. Opowiadali się za tym przedstawiciele resortu obrony. Jednak utajniono jedynie punkt 7 dotyczący liczby osób, które powinny zostać zmobilizowane. "Liczbę kilka razy zmieniano i w końcu stanęło na milionie" - twierdzi źródło.

Zapytany o treść tego punktu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że "nie może jej ujawnić", jednak uściślił, że dotyczy on liczby osób, które mają być zmobilizowane. Przytoczył także słowa ministra obrony Siergieja Szojgu, który powiedział, że ma to być 300 tys. osób. 

TOK FM PREMIUM