Prezydent Iranu odwołał wywiad z dziennikarką CNN. Ikona amerykańskiej stacji odmówiła założenia na głowę chusty

Dziennikarka CNN Christiane Amanpour poinformowała w czwartek na Twitterze, że irański prezydent Ebrahimem Raisi odwołał z nią wywiad, który miał się odbyć w środę w Nowym Jorku przy okazji obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ikona amerykańskiej stacji telewizyjnej wyjaśniła, że nie zgodziła się na żądanie Raisiego, który oczekiwał od niej założenia chusty na głowę na czas rozmowy.
Zobacz wideo

Według Amanpour przed rozpoczęciem wywiadu doradca Raisiego w umówionym miejscu starał się przekonać dziennikarkę do założenia chusty na głowę i tłumaczył, że żądanie prezydenta jest związane z "sytuacji w Iranie".

Dziennikarka odmówiła i w czwartek na Twitterze zwróciła uwagę, że żaden z poprzednich irańskich prezydentów nie prosił jej o to, kiedy przeprowadzała z nimi wywiady poza Iranem.

"Jesteśmy w Nowym Jorku, gdzie nie ma prawa ani tradycji dotyczącej chust" - napisała na Twitterze i dodała, że doradca Raisiego uprzedził ją, że wywiad nie odbędzie się, jeśli dziennikarka nie założy chusty, bowiem jest to "kwestia szacunku".

Amanpour napisała, że po jej kategorycznej odmowie Raisi odwołał wywiad, a dziennikarka całe zajście nazwała "bezprecedensowym i nieoczekiwanym zdarzeniem".

Amerykańska prezenterka opublikowała później swoje zdjęcie bez chusty na głowie przed pustym krzesłem, na którym siedziałby Raisi podczas wywiadu.

"Przez Iran przetaczają się protesty, kobiety palą swoje hidżaby w związku ze śmiercią Mahsy Amini po jej aresztowaniu przez policję obyczajową. Ostatniej nocy planowałam zapytać o to wszystko - i znacznie więcej - prezydenta Raisiego" - napisała Christiane Amanpour, jedna z najbardziej znanych zachodnich dziennikarek, korespondentka ds. międzynarodowych telewizji CNN.

DOSTĘP PREMIUM