Pierwszy w historii atak człowieka na asteroidę. Może odmienić przyszłość naszej planety

Atak NASA na asteroidę Dimorphos to misja kosmiczna DART w ostatniej fazie. Transmisję z całego zdarzenia, jakie będzie miało miejsce w Kosmosie, będzie można oglądać na żywo już dzisiaj w nocy.

Atak NASA na asteroidę. Misja badawcza DART na ukończeniu

Korzystając z jednego z najpotężniejszych teleskopów na świecie, pracujący w ramach NASA zespół badawczy DART zakończył w sierpniu obserwację zespołu dwóch asteroid, które znajdują się bardzo blisko Ziemi i potencjalnie stanowią dla nas zagrożenie. Obserwacja ta trwała od wielu miesięcy.

W stronę obu asteroid od listopada 2021 roku leci statek kosmiczny DART, który ma uderzyć w mniejszy obiekt tego układu (asteroidę Dimorphos). Całą akcję zaplanowano na dzisiejszą noc: a dokładnie na wtorek 27 września 2022 r. o godz. 01:14 polskiego czasu.

Misja DART. Odprawa już dziś w nocy

NASA Double Asteroid Redirection Test – czyli w skrócie DART jest to pierwsza na świecie misja testowania technologii obrony naszego globu przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak asteroidy i komety, które mogłyby uderzyć w Ziemię, czyniąc wielkie szkody, a w niektórych przypadkach – niszcząc całkowicie życie na planecie. 

NASA poprowadzi między innymi telewizyjną transmisję z ataku na asteroidę, która rozpocznie się dziś (26.09.2022) o północy polskiego czasu. Będzie ona transmitowana z Laboratorium Fizyki Stosowanej Johna Hopkinsa (APL) w Laurel, Maryland (Stany Zjednoczone). APL jest konstruktorem, jak również zarządcą statku kosmicznego DART dla NASA.

Jaki jest cel ten misji? W przyszłości pomoże uratować ludzkość

Cała misja DART ma jeden ważny cel: ma sprawdzić, czy statek kosmiczny może autonomicznie dolecieć do asteroidy i zderzyć się z nią celowo, aby zmienić jej trajektorię – do tego w sposób, który będzie można zmierzyć za pomocą teleskopów naziemnych. 

DART ma dostarczyć badaczom dostarczyć istotnych danych, które pomogą lepiej przygotować się na ewentualne uderzenia asteroid w Ziemię. Tych, które mogą stanowić dla nas poważne zagrożenie, znane na razie z filmów katastroficznych czy z tez dotyczących wyginięcia dinozaurów na naszej planecie. 

Atak NASA na asteroidę. Gdzie będzie można oglądać relację na żywo?

Jak podaje NASA na swojej stronie relacja na żywo z wpływu DART na asteroidę Dimorphos zostanie wyemitowana w telewizji NASA oraz na stronie internetowej agencji. Transmisja rozpocznie się dziś (26.09.2022) o północy polskiego czasu.

Publiczność będzie mogła oglądać tę relację także w mediach społecznościowych:

  • na Facebooku, 
  • na Twitterze,
  • na YouTube.

Atak kinetyczny statku kosmicznego DART na asteroidę Dimorphos będzie miał miejsce dokładnie o godz. 01:14 polskiego czasu.

TOK FM PREMIUM