Przesunięcie wyborów samorządowych. Czy pomysł popierają Polacy? [SONDAŻ]

Prawie 57 proc. Polaków uważa, że wybory samorządowe i parlamentarne powinny odbyć się zgodnie z upływem obecnej kadencji, czyli jesienią 2023 r. - wynika z opublikowanego w środę w "Dzienniku Gazecie Prawnej" sondażu United Surveys.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu zamierza w ekspresowym tempie przyjąć ustawę przesuwającą termin wyborów samorządowych. Zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny się one odbyć jesienią przyszłego roku, kilka tygodni przed parlamentarnymi. Co zdaniem PiS-u może wywołać zamieszanie i chaos organizacyjny.

Z opublikowanego w środę w "Dzienniku Gazecie Prawnej" sondażu United Surveys wynika jednak, że Polacy nie popierają takiego rozwiązania. 56,9 proc. ankietowanych opowiada się za przeprowadzeniem wyborów zgodnie z planem. 21,3 proc. uważa, że należałoby przełożyć wybory samorządowe na późniejszy termin. Zdaniem 10,8 proc. trzeba skrócić kadencję Sejmu, dzięki czemu wybory parlamentarne odbyłyby się przed samorządowymi. Według 2,3 proc. respondentów należy wprowadzić stan nadzwyczajny, w którego trakcie i 90 dni po nim nie można organizować wyborów.

Sondaż wykonano 24 i 25 września 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

DOSTĘP PREMIUM